Tokom predavanja u okviru kampanje "Provjerite - razmislite - prijavite" policijski službenici ukazali su na sve što je potrebno da se uradi, te koje su bitne procedure u slučaju nestanka djeteta.
Pomoćnik komandira Policijske stanice dva Policijske uprave Bijeljina Srećko Panić rekao je da predavanja organizuju Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske i Centar za nestalu djecu.
On je dodao da su predavanja organizovana u 16 zemalja na 14 jezika i da predavači pokušavaju da poduče roditelje šta da urade u slučaju da njihovo dijete nestane.
"Predavanje smo podijelili po segmetima, da li je riječ o maloj djeci, djeci preškolskog uzrasta ili o tinejdžerima. Koraci u njihovom postupanju treba da idu redom, baš kao što to naziv predavanja i kaže, da provjere, razmisle i prijave nestanak", rekao je Panić.
On je dodao da roditelji treba najprije da razmisle i provjere na karakterističnim mjestima gdje bi dijete moglo da se nalazi, zatim, nakon provjere, dobro da razmisle na osnovu čega je dijete nestalo, da li je riječ o otmici ili je samo otišlo od kuće, ili je riječ o nečemu trećem.
"Važno je da roditelje podučimo kako bi znali da ne mora da prođe 24 sata od nestanka djeteta, nego to odmah može da se radi prijavom u najbližu policijsku stanicu, putem telefona 122", naveo je Panić.
Kampanju "Provjerite - razmislite - prijavite", od 20. do 31. maja, sprovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske u saradnji sa Međunarodnom organizacijom "Amber alert Evropa".
Izvor: Srna