Više od 900 traktora blokiralo je dijelove Brisela nedaleko od lokacije na kojoj se danas sastaju ministri poljoprivrede Evropske unije kako bi razgovarali o krizi u sektoru poljoprivrede.
WATCH: 🇧🇪🇪🇺🚜 Farmers drag away barricades set up by riot police to protect the EU institutions in Brussels.
— Remix News & Views (@RMXnews) February 26, 2024
Really explosive situation in the city today!#Bruxelles #AgriculteursEnColere #FarmersProtest2024 #FarmerProtest2024 pic.twitter.com/pBaCfuPyh0
Interventna policija u glavnom gradu Evropske unije ispalila je vodene topove na protestante koji su ih gađali flašama i jajima.
Seljaci su policiju gađali i gnojivom te narandžama.
Jedan je farmer prekrio saobraćajnuci u blizini stanice Maelbek slamom, a potom su ljutiti protestanti zapalili dio slame. Jajima gađaju i zgradu Leks, jednu od evropskih institucija u blizini Šumanova trga.
IL FAUT RENTRER ! Les #AgriculteursEnColere s’approchent du Parlement Européen.#Farmers#FarmersProtest#AgriculteursEnColere#Bruxelles pic.twitter.com/shqVzVHnTP
— Le Souverainiste (@LSouvrainiste) February 26, 2024
Dim se osjeća u blizini mjesta gdje je policija koristila vodene topove za razbijanje protesta. Za odbranu evropskih institucija od protestanata koristili su bodljikave žice i betonske barijere.
Nekoliko traktora probilo je jednu barijeru.
Farmers burn tires, scatter hay in the center of Brussels, police use water cannons. #ManifestationsTracteurs #BruxellesManifestationAgricole #EUAgPolicies #Belgium pic.twitter.com/X0RuyL4EJb
— Viory Video (@vioryvideo) February 26, 2024
Neki od protestanata slikovito su opisali svoje nezadovoljstvo zbog, kako kažu, polagane smrti poljoprivrede.
"Kao dijete sanjaš o tome, a kao odrastao čovjek umreš od toga", rekao je jedan seljak, prenosi Jutarnji list.
Protest od ranog jutra dovelo je do poremećaja u javnom prevozu, pa je tako nekoliko tunela, saobraćajnica i metro stanica zatvoreno za javnost.
Poljoprivrednici protestuju širom Evrope, pozivajući na bolje prihode, manje birokratije i osuđujući nepoštenu konkurenciju jeftine ukrajinske robe koja se uvozi kako bi se pomoglo Kijevu u ratnim naporima. Takođe se žale zbog strogih pravila o zaštiti okoline.
Protest poljoprivrednika, koji su se proširili Evropom, dolaze u trenutku kada se vidi da bi krajnja desnica, za koju poljoprivrednici predstavljaju sve veće biračko tijelo, mogla nizati uspjehe na izborima za Evropski parlament u junu.
Protestuje se i u Madridu gdje su seljaci iz cijele Španije duvali zviždaljke, udarali bubnjeve i zvonili pozivajući EU da smanji birokratiju i odustane od nekih izmjena u Zajedničkoj poljoprivrednoj politici (CAP).
Izvor: Nezavisne