Eštonova će potvrditi predsjedniku RS da je EU već formirala ekspertski tim koji će se baviti analizom rada pravosuđa u BiH, te zatražiti od njega da sačeka rezultat njihovog rada, navodi list.
Pozivajući se na izvor blizak Briselu, list piše da zbog odluke o održavanju referenduma neće biti nikakvih sankcija za lidere u RS, jer je protiv toga većina zemalja članica Savjeta za implementaciju mira, izuzev SAD i Velike Britanije, a NJemačka je neodlučna. Ukoliko predsjednik RS ne bude prihvatio prijedlog Eštonove i stavio moratorijum na referendum, kaže izvor lista, EU će zatražiti da se preformuliše referendumsko pitanje ili da se ublaži sama forma referenduma.
Portparol Eštonove, Maja Kocijančić izjavila je "Blicu" da je stav visoke predstavnice EU jasan i da je referendum "neodgovorna odluka i da predstavlja izazov Dejtonskom sporazumu".
"Znamo da funkcionisanje institucija u BiH nije idealno, ali referendum nije put kojim bi se moglo naći rješenje za otvorena pitanja. Spremni smo na pronalaženje rješenja", rekla je Kocijančićeva i dodala da EU "snažno podržva dijalog kao put nalaženja rješenja".
Ona je navela da se već duže vreme priprema posjeta Ketrin Ešton zapadnom Balkanu, prije svega BiH, Srbiji i Kosovu, ali nije mogla da precizira tačan datum ni teme o kojima će se razgovarati.
NEMA PLANA "B"
Evropska unija nema plan "B" ukoliko se predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ipak odluči za referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH, rekao je Srni u Briselu visoki evropski diplomata koji se bavi Zapadnim Balkanom.
"Nije tajna da su države članice EU između sebe podijeljene oko toga kako bi trebalo da se postupi u ovoj situaciji", rekao je evropski diplomata. Isti izvor navodi da postoje dvije analize kako bi trebalo da se reaguje na odluku o referendumu u RS, od kojih prva predviđa mekški pristup, a druga da se prema RS treba postupati bez ustupaka.
"Oni koji smatraju da Dodik želi zaoštravanje i povlačenje predstavnika RS iz institucija BiH, zalažu se za mekši pristup, jer žele da se formira Savjet ministara BiH. Ovakav stav je pogotovo izražen, jer nakon posjete predsjednika Narodne skupštine RS Igora Radojčića Briselu postoji razumijevanje za argumente koje je iznio", rekao je visoki evropski diplomata.
On je naveo da je EU spremna na dijalog i da postoji veće razumijevanje nakon Radojčićeve posjete nego prije. "Međutim, mi nećemo pristati na ono što vidimo kao ucjenu, kao konfrontaciju i kao zatvaranje dijaloga", rekao je visoki evropski diplomata.
Izvor: rtrs.tv