Dodik uputio pismo Ban Ki Munu: Referendum nije o secesiji i statusu

Referendum koji je raspisan nije referendum o secesiji, niti o statusu RS, niti je uvertira u neki od ovih referenduma, navodi se u pismu Milorada Dodika, predsjednika RS, koje je upućeno generalnom sekretaru UN-a Ban Ki Munu, misijama zemalja članica Savjeta bezbjednosti UN-a i članicama Savjeta za implementaciju mira u BiH.

REPUBLIKA SRPSKA

"Referendum je raspisan potpuno legalno i predstavlja legitiman način da se utvrdi stav građana RS o pitanjima koja po Ustavu RS, ali i Aneksu IV Dejtonskog sporazuma jesu nadležnost RS, a to je pravosuđe", navodi se u pismu.

Pismo je u petak upućeno povodom predstojeće rasprave u okviru Savjeta bezbjednosti UN o BiH, te u svjetlu stavova iznesenih od strane visokog predstavnika u BiH o pojedinim pitanjima u kojima se eksplicitno optužuju RS i njeno rukovodstvo za kršenje Dejtonskog sporazuma.

Dodik je u pismu naglasio privrženost RS Dejtonskom sporazumu i svim njegovim aneksima. "Potpuno smo odlučni da nijednim svojim aktom ne dovedemo u pitanje Dejtonski sporazum niti rezolucije SB UN. U slučaju da se u nekim aktivnostima prepoznaju elementi takvog činjenja, mi smo spremni na bazi argumenata da promptno djelujemo i otklonimo iste.

Međutim, kada je u pitanju referendum, sve što je navedeno u obrazloženju koje je dostavio visoki predstavnik, predstavlja grubi pokušaj manipulacije pri kojem se računa da u kratkom vremenskom roku nećete biti u mogućnosti da uđete u meritum problema i uočite nelogičnosti i netačnosti", istakao je Dodik.

Dodik piše da je simptomatično da visoki predstavnik iznosi najteže moguće optužbe o kršenju Dejtonskog sporazuma, a da pri tome ne nudi nijednu konkretnu referencu na konkretan dio nekog od aneksa Dejtonskog sporazuma koji je navodno prekršen.

"Razlog zbog kojeg se ne pominju konkretne odredbe je veoma jednostavan: takve odredbe nema, pa time nema nikakvog kršenja Dejtonskog sporazuma. Visoki predstavnik svojim stavovima pokušava da zavara SB UN i na taj način pribavi neophodnu podršku za nastavak svog djelovanja izvan mandata koji mu je dat Dejtonskim sporazumom i relevantnim rezolucijama SB UN", naglašava Dodik u svom pismu.

Dodik je naveo da Ustav BiH poznaje isključivo Ustavni sud BiH, te da tu pravosudnu nadležnost niko iz RS ne osporava, ali da Sud i Tužilaštvo BiH nisu dio Ustava BiH i kao takvi ne mogu se smatrati kategorijom koju poznaje Dejtonski sporazum. Predsjednik RS tvrdi da se referendumskim pitanjem ne dovodi u pitanje autoritet visokog predstavnika, onako kako je on definisan Dejtonskim sporazumom.

"Visoki predstavnik optužuje rukovodstvo RS da je samim referendumskim pitanjem dovelo u pitanje ovlaštenja visokog predstavnika koja mu obezbjeđuju Dejtonski sporazum, relevantne rezolucije SB UN kao i Bonska deklaracija. Ova tvrdnja je potpuno netačna. Naime, nekoliko puta visoki predstavnik ističe kako RS osporava njegovo ovlaštenje da nameće obavezujuće odluke i zakone, međutim, mandat koji mu je određen ne predviđa mogućnost da se visoki predstavnik ponaša kao zakonodavac. Taj dio mandata visoki predstavnik je obezbijedio sam sebi", ističe Dodik u pismu.

Kako je naveo, Dejtonski sporazum je predvidio tri načina na koja se nadležnosti mogu prenijeti na nivo zajedničkih institucija, i to za poslove o kojima se entiteti dogovore, za poslove predviđene aneksima V do VIII, te za poslove koji su potrebni za očuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta, političke nezavisnosti i međunarodnog statusa, u skladu sa podjelom nadležnosti među ustanovama BiH.

"U slučaju pravosuđa nijedna od tri mogućnosti nije ispunjena, nema sporazuma entiteta, ne spada u poslove definisane aneksima, niti u pitanja koja se navode u trećoj mogućnosti", istakao je predsjednik RS. U svom pismu Dodik ističe da RS nije ni otvorila pitanje osporavanja svih odluka i zakona visokih predstavnika, jer, kako se navodi, mnoge nadležnosti RS nikad nije ni osporila.

"Međutim, svaka kritika lošeg rada pojedinih institucija kreiranih na vanustavan način i pokušaj da se njihov okvir postojanja i rada dovede u saglasnost s Ustavom i potrebama svih u BiH bili su proglašavani za napad na institucije BiH, a arogantan stav visokog predstavnika i njegove kancelarije odricao je bilo kakvu mogućnost da se otvori dijalog za izmjene rješenja koja su se u praksi pokazala lošim", navodi se u pismu i dodaje da su Sud i Tužilaštvo BiH jedan od najeklatantnijih primjera te vrste.

RS je, kako navodi, zbog toga i raspisala referendum, kako bi pribavila novu političku snagu da se konačno otvori diskusija i dođe do rješenja ogromnih problema u radu ovih institucija.

"Ukoliko je moguće doći do rješenja koja će postojeće institucije popraviti, onda je moguće i obezbijediti način da se na Dejtonskim sporazumom predviđen način obezbijedi i ustavni osnov za njihovo postojanje", navodi Dodik i ističe da je RS suočena sa situacijom u kojoj neustavne institucije djeluju na katastrofalan način, a da pri tome ne postoji volja drugih niti mogućnost da išta u tome promijenite.

"Molim vas da budete svjesni da na ovaj način visoki predstavnik pokušava da pribavi pokriće za sve radnje koje je preduzeo, kako one koje su zaista u skladu sa Poglavljem VII Povelje UN-a, a koje niko u BiH i ne spori, ali i za one koje je donio na svoju ruku, izvan svih ovlaštenja koja su mu data Dejtonskim sporazumom, rezolucijama SB UN-a, pa čak i izvan Bonske deklaracije", naveo je Dodik.

Dodik je rekao da ako su neki od poteza RS u suprotnosti sa Dejtonskim sporazumom, onda bi trebalo očekivati da se predoči konkretno o čemu se radi.

"U ovom slučaju konkretne primjedbe nema, sve vrvi od teških optužbi na uopštenom nivou, a jedina konkretna referenca koja je data predstavlja, kako je gore obrazloženo, najgrublji pokušaj manipulacije", ističe Dodik u svom pismu.

 

-0°

Umjereno oblačno
  • 07:00

    Umjereno oblačno
    -0°C
  • 10:00

    Umjereno oblačno
    1°C
  • 13:00

    Umjereno oblačno
    4°C
Umjereno oblačno

★ BDBOX oglasi SVI OGLASI