"Uslovi za proizvodnju duvana u Semberiji su i dalje izuzetno nepovoljni, pa su površine u odnosu na prošlu godinu iste.
Podsticaju su iz godine u godinu lošiji, a proivodnja je izuzetno fizički teška, što destimuliše proizvođače", rekao je Srbi direktor ovog preduzeća Svetozar Mihajlović i upozorio da će, ukoliko se ovakav trend nastavi, proizvodnja duvana za nekoliko godina biti ugašena.
Mihajlović je rekao da su proizvođači već stekli tradiciju u proizvodnji duvana, zbog lošijeg kvaliteta zemlje koju posjeduju, a koja pogoduje ovoj biljki, a i AD "Duvan" je kreditiralo svoje kooperante u izgradnji sušara, kao i u nabavci poljoprivredne mehanizacije i opreme.
"Sve su to male fabrike na seoskim imanjima i većina tih objekata je već otplaćena. Međutim, proizvođači su danas, kada bi trebalo da uživaju u rezultatima svog rada, dovedeni u situaciju da razmišljaju šta da rade sa tim objektima. Svo ulaganje polako postaje `mrtav kapital` koji se ne može iskoristiti za drugu vrstu proizvodnje", rekao je Mihajlović.
On je istakao da je prosječna otkupna cijena duvana u prošloj godini povećana za 50 feninga i iznosila je oko 3,30 KM po kilogramu.
"Cijena duvana se razlikuje po klasama. S obzirom da su premije smanjene mi smo iz naših unutrašnjih rezervi pokušali da povećamo otkupnu cijenu", rekao je Mihajlović.
On je izrazio očekivanje da će resorno ministartsvo u ovoj godini ispoštovati Pravilnik o podsticajima i omogućiti podsticaj od 10 do 15 odstou odnosu na otkupnu cijenu duvana, kao i da će lokalna zajednica dati premije za duvanare iz sredstava Agrarnog fonda.
Izvor: rtvslobomir.com