Sporazum o saradnji u okviru projekta „Unapređenje opštinskih usluga u Srbiji i BiH uvođenjem ČetBot aplikacije" je u ime Grada Bijeljina u Beogradu potpisao zamjenik gradonačelnika Predrag Jović, istakavši da će lokalna uprava na ovaj način biti efikasnija i pristupačnija.
- Učestvovanjem u projektu, Bijeljina se pridružuje velikim evropskim i svjetskim gradovima koji su uvidjeli značaj primjene vještačke inteligencije za pružanje raznovrsnih informacija - turističkih, komunalnih, administrativnih i sličnih, što pokazuje da je spektar mogućnosti korištenja ČetBota veliki - naveo je Jović.
Građani će ČetBot-u moći da pristupe putem mobilnog telefona ili kompjutera, bez instaliranja dodatnih aplikacija, a Grad će tako stanovnicima pružiti niz relevantnih informacija, kao što su podaci o komunalnim uslugama, lokalnim podsticajima za poslovanje, dostupnim poslovnim objektima, poslovnim događajima, poručivanju dokumenata i slično.
Tokom pripremne faze projekta biće obučena dva službenika Gradske uprave za kreiranje scenarija za ČetBot i u planu je da ovaj elektronski sistem bude u funkciji do juna 2022. godine.
Osim Bijeljine, u Srpskoj će vještačka inteligencija u vidu ČetBota biti razvijena u opštini Laktaši, a partneri u okviru projekta koji sprovodi njemački GIZ, su firme „Saga NFG" iz Banjaluke, „Saga" iz Beograda", NALED i Privredna komora Republike Srpske.
Očekivani rezultati projekta, u kojem Grad Bijeljina učestvuje zahvaljujući dobijenom sertifikatu za grad sa povoljnim poslovnim okruženjem (BFC - Business Friendly Certification South East Europe), su povećana transparentnost javne uprave, postizanje veće svijesti javnih i privatnih subjekata o koristima digitalnog pružanja gradskih i opštinskih usluga i poboljšanje interakcije institucija sa njihovim građanima.
Izvor: Gradska uprava