Ona kaže da će problem divlje gradnje biti riješen jedinstvenom procedurom na cijeloj teritoriji Srpske i pojačanim inspekcijskim nadzorom.
"Pošto su za legalizaciju nadležne lokalne zajednice, imali smo pravo šarenilo kada je riječ o rokovima i kriterijumima za legalizaciju. Zato razmatramo mogućnost da se legalizacija uredi posebnim zakonom, kojim bi se dodatno olakšala procedura i uklonile brojne administrativne barijere, pa bi se problem bespravne gradnje riješio na jedinstven način u čitavoj Republici Srpskoj", istakla je Golićeva.
Ona kaže da su za nelegalnu izgradnju više od 80 000 kuća u Srpskoj, osim visokih taksi i komplikovanog postupka legalizacije, krive i opštine koje nisu donijele prostorne planove.
"Za bespravnu gradnju su odgovorni i investitori koji su gradili zgrade za tržišnu prodaju. Mada su imali ispunjene sve zakonske preduslove za dobijanje dozvola, oni su se svesno odlučili da grade bespravno da bi što više zaradili i profitirali na račun budžeta lokalnih zajednica", rekla je Golićeva za "Pres" i ocijenila da najveću odgovornost za postojeće stanje snosi inspekcija.
Golićeva je istakla da je Ministarstvo ove godine ispunilo sve planirane aktivnosti iz programa rada Narodne skupštine Republike Srpske, a plan je čak i premašen.
Ona je dodala da je donijeto sedam zakona, od čega pet u oblasti građevinarstva i dva u oblasti zaštite životne sredine, i za narednu godinu najavila izmjene i dopune Zakona o uređenju prostora i građenju kako bi se otklonile administrativne barijere u postupku izdavanja dozvola za građenje.
Izvor: Srna