Najjednostavnije rečeno, to su linije i pikseli... Ali ako hoćete da saznate više o tome kako video rezolucija funkcioniše, čime ćete sigurno povećati šanse da kupite dovoljno dobar uređaa, pročitajte tekst koji slijedi.
Šta je video rezolucija?
Djeluje vrlo lako za objasniti - što je veća rezolucija slike koja je snimljena, to je njen kvalitet bolji.
Rezolucija se mjeri na dva različita načina: TV linije (analogna tehnologija) i pikseli (digitalna tehnologija). Kod analognih kamera (CCTV), rezolucija se mjeri brojem horizontalnih TV linija, dok se rezolucija HD ili digitalnih kamera mjeri u pikselima.
Drugačije rečeno, slika se sastoji od: horizontalnih linija (kod uređaja koji imaju analogni način snimanja video zapisa ili uređaja za reprodukciju i televizora ili od piksela - kod uređaja koji imaju digitalni način snimanja, odnosno uređaja za reprodukciju digitalnih zapisa i LCD, Plazma, OLED TV-a.
CCTV (analogni sistem) postoji već duži vremenski period i dugo je bio dominantan na tržištu. Međutim, nove inovativne tehnologije (HD-CVI, Ultra-HD & Elite-IP) su već uveliko tu i vrlo brzo će potpuno baciti u sjenku stare CCTV tehnologije.
Digitalni HD 720p, 1080p, 4K, 8K, 7K (inovativna rezolucija koja se koristi kod nekih novih modela kamera za video nadzor) i drugi napredni sistemi koji predstavljaju budućnost video tehnologije, danas su zastupljeni na tržištu isto kao i CCTV analogni sistemi, a iz godine u godinu ponuda je sve raznovrsnija i kao po pravilu, uvijek inovativna.
Standardi za digitalnu rezoluciju
Po trenutnim digitalnim TV standardima, postoji ukupno 18 analognih i digitalnih formata rezolucije, a mi ćemo ovdje objasniti digitalne formate.
480p
Prikazan je uz pomoć 720 piksela koji se kreću preko ekrana (horizontalno) i 480 piksela koji se kreću od vrha ka dnu ekrana (vertikalno). Svaki red piksela se prikazuje progresivno. Ukupan broj piksela koji se prikazuje na ekranu je 345.600.
720p
Prikaz slike se sastoji iz 1280 piksela u horizontali, širinom ekrana, i 720 piksela koji imaju vertikalan pravac (vrh - dno ekrana). Prikaz svakog reda piskela je progresivan. Ukupan broj piksela koji se prikazuje na ekranu je 921.600.
1080i
Prikazuje se kao 1920 piksela koji se kreću preko ekrana i 1080 piksela koji se kreću od vrha do dna ekrana. Svaki red piksela je prikazan isprepletano (svi neparni redovi su praćeni parnim redovima). Ukupan broj piksela koji se prikazuje na ekranu je 2.073.600, s tim da se polovina od ovih piksela prikazuje u isto vrijeme.
1080p 1080p predstavlja 1,920 piksela koji se kreću preko ekrana (horizontalno), a 1080 piksela se kreću od vrha prema dnu (vertikalno). Svaki horizontalni red piksela se prikazuje progresivno. To znači da se svih 2.073.600 piksela prikazuju odjednom. Ovo je slično kao kod prikaza 720p rezolucije, ali sa povećanim brojem piksela koji se prikazuju horizontalno i vertikalno na ekranu.
Poslije 1080p
Do 2012. godine 1080p je bila najveća rezolucija dostupna korisnicima, i još uvijek pruža odličan kvalitet slike i prvi je odabir većine potrošača.
Međutim, sa sve većom potražnjom za TV uređajima većih ekrana, uvedena je 4K rezolucija (3480x2160 piksela ili 2160p) koja omogućava korisnicima isporuku još detaljnije prečišćenije slike, što je naročito učinkovito u kombinaciji sa drugim tehnologijama, kao što su na primjer HDR poboljšanje osvjetljenosti i WCG (širok spektar boja). Ta kombinacija pruža vrhunsko korisničko iskustvo.
Takođe, povećanje rezolucije se koristi da bi se pojačala vidljivost detalja za uređaje koji su imali manju rezoluciju kao što je HDTV ili 4K Ultra HD TV i tako se dobila još kvalitetnija slika.
Naravno, dok milioni potrošača još uvijek koriste 4K Ultra HD TV, već uveliko se priča i o 8K rezoluciji (7840x4320 piksela - 4320p).
4.5K, 5K, 6K, 7K rezolucija za UHD IP sigurnosne kamere
Većina od vas je vjerovatno čula i zna za 4K UHD, 8K UHD rezoluciju, ali je velika verovatnoća da nikada niste čuli za 4.5K, 5K, 6K, 7K rezoluciju. Dok su nekoliko vodećih proizvođača kamera za video nadzor izbacili 4H UHD IP kamere, kanadska kompanija Avigilon je tržištu predstavila fantastične 7K nadzorne kamere, tačnije mrežne kamere sa oznakom 7K HD Pro. Pored 7K, Avigilon nudi korisnicima kompletan raspon UHD IP kamera, uključujući kamere sa 4K, 4.5K, 5K, 6K verzijom rezolucije.
Kako mrežna kamera postiže 7K rezoluciju?
Prema Avigilonu, nove 6K i 7K HD Pro kamere koriste 1/2.7 inčna 30 MP CMOS senzor za progresivno skeniranje koji prikuplja najsitnije detalje iz velikog prostora, omogućavajući na taj način maksimalne opcije pokrivanja.
Mogućnosti video kodiranja i striminga predstavljaju uvijek izazov kada mrežne sigurnosne kamere moraju da podrže mnogo veću rezoluciju.
Trenutno, ova 7K HD Pro kamera može isporučiti video zapis sa 8 frejmova u sekundi, iako Avigilon razvija visoku tehnologiju za strim menadžment (HDSM).
Kako najbolje koristiti UHD kameru?
Neke specifične aplikacije za video nadzor koje zahtjevaju veoma visok kvalitet slike će sigurno imati koristi od 7K UHD IP kamera. Raznovrsnost kamera se najbolje može iskoristiti u kazinima, na sportskim stadionima, u transportu, kritičnim infrastrukturnim objektima i na drugim sličnim mjestima.
Rezolucija u poređenju sa veličinom ekrana
Jedna od stvari koju treba obavezno uzeti u obzir pri odabiru novog tv-a je ta da se broj piksela za određenu rezoluciju ekrana kod digitalnih i HD TV-a sa ravnim ekranom ne mijenja kada se mijenja veličina ekrana. Drugim riječima, 32-inčni 1080p TV ima isti broj piskela na ekranu kao i 55-inčni 1080p TV.
Na ekranu se uvijek nalazi 1920 piksela koji prelaze preko ekrana horizontalno, po redovima, i 1080 piksela koji se kreću gore dole po ekranu, odnosno vertikalno ili po kolonama. To znači da će pikseli na 1080p TV-u od 55 inča biti veći nego pikseli na 1080p TV-u od 32 inča, da bi se popunila površina ekrana, dok rezolucija i kvalitet slike ostaju isti.
Izvor: Bijeljina danas