Služenjem Svete arhijerejske Liturgije, umirovljeni episkop srednjoevropski Konstatin uz sasluženje više sveštenika Zvorničko-tuzlanske eparhije, prinio je Gospodu molitvu za cijelokupni pravoslavni živalj.
Tako je i sama Bogorodica, nakon Hristovog stradanja i raspeća, molila se u Getsimanskom vrtu na padini Maslinove gore, za preobraćenje tvrdoglavog judejskog naroda, ali i za nove Crkve koje su apostoli uspostavljali u raznim zemljama.
Njene molitvene riječi i danas su nam potrebne ako želimo da koračamo Hristovom stazom i pronosimo vjeru naših predaka kako bi dosegnuli suštinu ovozemaljskog života.
Velika Gospojina je praznik upokojenja Presvete Bogorodice koji Crkva naziva i "uspenje", jer je Bogorodica usnula da bi se probudila za vječno blaženi život.
Tome su posvjedočili i apostoli Hristovi, osim apostola Tome koji ne imaše priliku da se oprosti od Bogomajke.
Ova priča ima svoj epilog i u današnjem vremenu gdje mnogobrojni narod pohodi u manastirsku portu da bi na Veliku Gospojinu tokom Liturgije uputio riječi molitve Bogorodice ali uvijek ima i onih koji kao apostol Toma ne nađoše vremena za molitveni susret sa Bogorodicom.
Da nada uvijek postoji i da nas Bogomajka nikad ne ostavlja same potvrđuje i događaj koji se dogodio trećeg dana nakon upokojenja Presvete Djeve koja se svojim učenicima javila riječima: "Radujte se, od sada ću Ja svagda biti sa vama"!
Ako je njen grob, po teolozima, "Ljestvica ka Nebu", onda je svaki sveti hram, kao i manastir Tavna mjesto najbliže Nebeskom carstvu.
I ove godine vijernici iz svih krajeva Semberije, Majevice, Podrinja okupili su se kako bi proslavili Krsnu slavu manastira Tavne.
A svojom vjerom u milost Bogomajke proslavljaše ujedno i Onu koja je slavnija od Heruvima, časnija od Serafima i koja je zastupnica svih nas pred Gospodom.
Đurđa Jakov
Izvor: Bijeljina danas