To proizilazi iz djelimične presude od 7. jula ove godine kojom se Međunarodni arbitražni sud pri Međunarodnoj trgovinskoj komori (ICC) u Parizu proglasio nenadležnim za proces protiv Vlade RS zaključujući da ona nije strana u sporu u kojem je ČEZ tretirao kao trećetuženu. Postupak pred tribunalom po tužbi ČEZ-a se nastavlja, ali sada samo protiv prvo i drugotuženih - Rudnika i termoelektrane Gacko i "Elektroprivrede RS".
Presuda po tom dijelu tužbe očekuje se na ljeto 2013. godine. ČEZ je međunarodnu arbitražu protiv RiTE Gacko, "Elektroprivrede RS" i Vlade RS pokrenuo 19. maja 2009. u Parizu zbog, navodnog, odustajanja tuženih strana od izgradnje druge faze TE Gacko sa odštetnim zahtjevom od 60 miliona evra. Sud je, međutim, u postupku ocjenjivanja nadležnosti utvrdio da Vlada RS nije bila inicijalna strana u Sporazumu o implementaciji projekta izgradnje TE Gacko 2, koji su 16. maja 2007. sklopili ČEZ, "Elektroprivreda RS" i Rudnik i termoelektrana Gacko.
U presudi, koja je u posjedu "Nezavisnih", obrazloženo je da pisana izjava Milorada Dodika, tadašnjeg premijera RS, o podršci projektu od 4. decembra 2006, priložena uz sporazum, "nije dovoljna da dokaže da je namjera Vlade RS bila da postane inicijalna strana".
U Vladi RS su izrazili zadovoljstvo ishodom dijela spora protiv ČEZ-a ocjenjujući je svojevrsnom pobjedom u pravnom, moralnom, ali i finansijskom smislu, potvrđujući da im je ČEZ već uplatio 100.000 evra na ime troškova procesa. "Do ovakvog ishoda došlo je zahvaljujući bivšem ministru industije, energetike i rudarstva RS Slobodanu Puhalcu, koji je osmislio cijeli koncept i strategiju našeg nastupa pred Međunarodnom trgovinskom komorom, i svjedočenju sadašnje ministrice za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenke Golić koja je iznijela krunske dokaze o neargumentovanosti ČEZ-ovih navoda protiv Vlade", kazao je Milan Baštinac, pomoćnik ministra za elektroenergetiku RS.
On je podsjetio da je Vlada RS u protekle dvije godine bila predmet konstantnih medijskih napada ČEZ-a, a posebno tadašnji premijer, a sada predsjednik RS, Milorad Dodik, kojeg su Česi pokušali da predstave kao glavnog krivca za neuspjeh projekta. "Bezbrojni članci u češkoj i evropskoj štampi prikazivali su Vladu, premijera, pa i RS, kao mjesto u kojem će svaka strana investicija doživjeti sudbinu ČEZ-a", ukazao je Baštinac.
Istina je, međutim, na drugoj strani, ocjenjuje on napominjući da je ČEZ krajem prošle godine bio predmet istrage Evropske komisije zbog sumnji u sprovođenje nelegalnih aktivnosti. Baštinac ukazuje da češka kompanija vodi nekoliko međunarodnih sporova za projekte slične ovom u RS, "što dovoljno govori o karakteru kompanije i njenim spekulativnim aktivnostima".
Branislava Milekić, generalni direktor "Elektroprivrede RS", ocijenila je važnim što je Međunarodni arbitražni sud u dosadašnjem toku procesa "pokazao objektivnost" zbog čega očekuju pravedno suđenje i u nastavku postupka. "Smatramo da je tužbeni zahtjev ČEZ-a od 60 miliona evra nerealan i neargumentovan, te da ishod spora neće biti nepovoljan po RS", naglasila je Milekićeva.
Izvor: nezavisne.com