Inicijativu je podnio Ministarstvu finansija i trezora Bosne i Hercegovine, odnosno Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) Bosne i Hercegovine, kao instanci odgovornoj za carine i PDV. Tom prilikom je obrazložio zašto smatra da bi investicioni plemeniti metali trebali biti oslobođeni dažbina.
"U Bosni i Hercegovini praktično ne postoji razvijeno tržište investicionog plemenitog metala zbog visokog poreza. Cijena zlata u startu je bitno viša nego u Evropskoj uniji, budući da se na svaki investicijski proizvod od zlata i srebra plaća PDV", istakao je, između ostalog, Čavalić.
Direktor UIO Zoran Tegeltija mu je odgovorio na inicijativu, istakavši da se ne razmatra ukidanje dažbina na investicione plemenite metale. Naveo je razlog zašto je to tako.
"Posebno imajući u vidu trenutnu ekonomsku situaciju, kako u Bosni i Hercegovini, tako i na globalnom nivou, kada usljed inflatornih kretanja dolazi do značajnog rasta cijena osnovnih životnih namirnica. Samim tim, smatramo da bi usvajanje predmetne zastupničke inicijative, u datim ekonomskim uslovima (i pored svih drugih razloga), imalo negativan odjek u javnosti, imajući u vidu da je trenutno u velikoj mjeri opala finansijska moć značajnog dijela stanovništva u Bosni i Hercegovini", naveo je Tegeltija u svom odgovoru.
Pojedini ekonomisti smatraju da je nerazvijenost tržišta investicionih plemenitih metala jedan od razloga rasta cijena nekretnina u Bosni i Hercegovini. Naime, građani zbog nerazvijenosti tog tržišta investiraju u nekretnine, što uzrokuje njihovo poskupljenje.
Investiciono zlato - zlatne poluge i zlatnici koji ispunjavaju određene kriterijume čistoće i standarda, u većini evropskih zemalja, naročito članicama Evropske unije, oslobođeno je plaćanja poreza na dodatu vrednost.
Izvor: Klix