"Mi smo ukupno u ovoj godini izmirili oko 51,5 miliona KM obaveza. To se odnosi na dugovanja prema Fondu zdravstvenog osiguranja i na zaostale obaveze prema radnicima. To je bio i zahtjev lokalnih zajednica. Tako da smo uspjeli da stabilizujemo te zdravstvene ustanove", rekao je Šeranić u podkastu Srne.
On je naglasio da prelazak na trezorski sistem poslovanja podrazumijeva i odgovornost osnivača lokalnih domova zdravlja, te da se s ovim načinom poslovanja iskazala veća odgovornost kada je riječ o primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
"Vi kroz različite segmente morate da pokrivate zdravlje ljudi, gdje lokalna zajednica ima ključnu aktivnost", pojasnio je Šaranić i istakao da veća odgovornost podrazumijeva i saradnju medicinskih centara i centara za socijalni rad.
Šeranić je rekao da je odgovornost na osnivaču jer trezorski način poslovanja ima drugačiji način planiranja.
"To morate raditi godinu dana unaprijed", istakao je Šeranić i kao primjer dobre prakse naveo Dom zdravlja u Čelincu.
On je naglasio da je zdravlje odgovornost svih, svakog pojedinca, te da su tako razmišljali u Ministarstvu, da podignu na viši nivo odgovornost i lokalnih zajednica kada je riječ o zdravlju, jer ne može Ministartsvo sve samo.
Ministar Šeranić je istakao da su brojni problemi postojali i kada je riječ o funkcionisanju bolnica, navodeći da se u posljednjih pet godina prati i podržava poslovanje, odnosno izmirenje obaveza.
"Sada smo prešli na narednu aktivnost, a to je izmirenje obaveza bolnica. Model je isti i imamo odličnu saradnju sa Svjetskom bankom. Nažalost, pojednici su napravili obaveze. Mi smo taj proces započeli sa bolnicom u Istočnom Sarajevu i Vlada je prihvatila da izmiri dio obaveza", ukazao je Šeranić.
On kaže da se u vezi sa tim može planirati dodatni razvoj i ulaganje u infrastrukturu. "Riječ je o 20 miliona KM. Otvorena je mogućnost da bolnica samostalno stane na svoje noge, a imamo planove i za druge bolnice u Republici Srpskoj", istakao je Šeranić.
Izvor: Srna