Krajnjem korisniku, odnosno civilnim strukturama i lokalnim zajednicama, na upotrebu je vraćeno 14.732.303 kvadratnih metara.
U 2024. godini deminerski kapaciteti Oružanih snaga BiH djelovali su na prostoru 18 opština u BiH, od kojih 13 opština u Federaciji BiH i pet u Republici Srpskoj.
Iz Ministarstva odbrane u Savjetu ministara saopšteno je da su očekivanja u procesu deminiranja za ovu godinu velika i da Oružane snage BiH sa svim kapacitetima i opremljenosti za implemenataciju plana protivminskih akcija planiraju da sa 34 manuelna tima, četiri tima sa psima za otkrivanje eksploziva i četiri tima za mehaničku pripremu zemljišta deminiraju 1.616.683 metara kvadratnih.
Planirano je djelovanje deminerskih kapaciteta Oružanih snaga BiH na 35 deminerskih projekata, i to 23 proojekta na teritoriji FBiH i 12 projekata na teritoriji Republike Srpske, a proces deminiranja će se odvijati na području 23 opštine u BiH.
"Po metodama deminiranja planirano je da se metodom tehničkog izviđanja deminira 1.616.683 metara kdvadratnih, plan za 2025. godinu predviđa da se krajnjem korisniku vrati 25.240.446 metara kvadaratnih", naglašava se u saopštenju.
U kasarni u Rajlovcu je istaknuto da uspjeh deminerskih kapaciteta Oružanih snaga treba respektovati, pogotovo što je lokalnim zajednicama u BiH u 2024. godini vraćena očišćena i deminirana površina stavljena na upotrebu s ciljem njihovog daljeg razvoja.
Proces deminiranja prošle godine, osim struktura BiH, podržan je i od njemačke, američke, austrijske i ostalih ambasada u BiH.
Značajan doprinos u opremanju i podizanju deminerskih kapaciteta dala je i Evropska komisija u BiH, koja je putem EU fondova nabavila vozila za prevoz deminera, sanitetska vozila, deminerske mašine, dži-pi-es uređaje i dronove, što je složeni proces deminiranja olakšalo i dalo novi zamah u korištenju savremenih metoda i postupaka deminiranja, ističe se u saopštenju.
"Današnja analiza je bila prilika da se još jednom naglase uspjesi koje postižu u procesu deminiranja i da se predstave postignuti rezultati Oružanih snaga BiH, kao najveće deminerske organizacije u BiH. Događaj u kasarni u Ralovcu su svojim dolaskom uveličali najveći autoriteti Ministarstva odbrane, Oružanih snaga BiH, parlamenta BiH, Komisije za demeiniranje, vladinih i nevladinih orgnizacija i vojno-diplomatski predstavnici akreditovati u BiH", naveli su iz Ministarstva.
Zamjenik načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH za resurse Mirsad Ahmić istakao je važnost procesa deminiranja kao i saradnje sa lokalnom zajednicom i vladinim i nevladinim organizacijama.
Izvor: Srna