Etapa duga 168 kilometara ima epitet kraljevske, jer je najteža i najizazovnija. Ima četiri brdska cilja. I u toj, trećoj etapi postoji simbolika, jer biciklisti startuju sa mosta „Bratoljub“ iz Bratunca, idu preko Zvornika, Šekovića i cilj je u Vlasenici, gdje se očekuje, sad već tradicionalno, velika neizvjesnost do posljednjih metara. Najveća drama je viđena prošle godine, kada je trijumfovao član Astane Davide Toneati.
Bratunac, startno mjesto etape, prošle godine je prvi put ušao u priču trke, a ove je „narastao“ do domaćina starta najizazovnije etape. Prvi čovjek Bratunca Lazar Prodanović ponosan je što je trka u tom gradu prepoznala partnera.
Biciklisti će preći most „Bratoljub“ i napraviti krug do Ljubovije, te se vratiti u Bratunac i nastaviti vožnju ka Vlasenici.
Velika je stvar ovaj prolazak učesnika trke kroz Bratunac, jer to predstavlja popularizaciju biciklizma i afirmaciju sporta, ali i omogućava promociju Bratunca i njegovih turističkih sadržaja i potencijala - istakao je Prodanović.
Okolina Vlasenice je po svim poznatim izvorima bila stalno naseljena od praistorije do današnjih dana. Lokaliteti pod nazivom Crkvina nalaze sa u selima Vukšići i Gornji Zalukovik. U Cikotama, na desnoj obali Drinjače prema Vlasenici, na jednom manjem visu zvanom Rudišta vide se tragovi rudarskog naselja, a nedaleko odatle na Varošištu i Haništu ostaci starih naselja.
U vrijeme bosanske samostalnosti područje današnje Vlasenice ulazilo je u sastav srednjovjekovne župe Birač, o kojoj se prvi pisani tragovi nalaze 1244. godine i danas se čuvaju u dubrovačkoj biblioteci.
Ovaj kraj je u to vrijeme bio uglavnom u posjedu feudalnih porodica Pavlović, Dinčić, Zlatnosević i Orlović koje su u blizini Vlasenice imale svoja utvrđenja i zamkove.
Pod Osmanlijsko carstvo Birač je potpao sredinom XV vijeka (1463), kada se već javlja naselje Vlasenica, ali pod imenom Birač koje će se zadržati do kraja XVIII vijeka.
O nastanku današnjeg imena Vlasenica postoji više priča i objašnjenja. od kojih su najprihvaćenija sljedeća dva:
- naselje je ime dobilo po travi vlasulji koja raste u ovom kraju, i druga
- ime Vlasenica je nastalo po prvim stanovnicima tog područja Vlasima.
Radno vrijeme
Koliko Vlaseničani, odnosno čelni ljudi te opštine vole i trku i žive za nju, govori i činjenica da je svake godine na dan trke skraćeno radno vrijeme svih javnih ustanova u gradu i opštini kako bi što više građana došlo i pozdravilo bicikliste na cilju etape. Ništa drugačije neće biti ni ove godine.
Izvor: Glas Srpske