Saznajemo da se u banjalučkim apotekama mogu pronaći ove injekcije, ali u nedovoljnim količinama i to u određenoj dozi. U jednoj od apoteka su nam rekli kako imaju svega jednu injekciju u dozi od 0,4 ml, ali ne i doze od 0,2 i 0,6 ml.
Zbog svega navedenog , trudnice kojima je ovaj lijek neophodan moraju obići i po nekoliko apoteka kako bi kupile dovoljan broj injekcija koje koriste svakodnevno.
Drugi problem je i taj što u pojedinim apotekama nema injekcija Clexane koje finansira Fond zdravstvenog osiguranja, već samo onih koje su u slobodnoj prodaji.
Fond refundira ove troškove, ali trudnice moraju unaprijed pripremiti novac da ovaj lijek kupe pa onda čekaju refundaciju.
Iz Fonda zdravstvenog osiguranja za Mondo kažu da se ovaj lijek nabavlja putem javnih nabavki, te da je procedura sprovedena na vrijeme, kao i da apoteke svaki mjesec šalju narudžbu za ovaj lijek.
“Ako se desi da u nekoj apoteci nema ovog lijeka, osiguraniku apoteka treba da izda potvrdu da nemaju lijek, te osiguranik ima pravo na refundaciju troškova, ukoliko ga negdje sam kupi. Uz potvrdu, u nadležnu poslovnicu Fonda, treba da preda fiskalni račun i kopiju medicinske dokumentacije, odnosno otpusno pismo u kojem je preporučena terapija”, rekli su u Fondu.
Ističu da se lijek enoksaparin (komercijalni naziv kleksan) nalazi na Listi lijekova koji se izdaju na recept i da se ovaj lijek podiže u apoteci na osnovu medicinske indikacije.
“Naglašavamo da je indikacija za ovaj lijek, odnosno pravo na ovaj lijek o trošku obaveznog zdravstvenog osiguranja imaju osiguranici kojima je u bolnici propisana ova terapija, kao nastavak bolničkog liječenja na osnovu otpusnog pisma iz bolnice. Dakle, ovaj lijek nije predviđen samo za trudnice, nego za sve osiguranike koji imaju medicinsku indikaciju”, poručili su iz Fonda.
Clexane injekcije koriste se protiv zgrušavanja krvi, odnosno sprečavaju trombozu. Najčešće ga koriste trudnice kojim je dijagnostifikovana trombofilija, ali i porodilje koje ih kao terapiju moraju uzimati nakon carskog reza. Injekcije se, osim toga, koriste kao terapija i u liječenju koronavirusa, te za profilaksu venske tromboembolijske bolesti kod hirurških pacijenata, kao terapija kod duboke venske tromboze i plućne embolije.
Izvor: Mondo