Šverceri u BiH ostali bez vibratora i bičeva

Službenici Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH u akcijama suzbijanja šverca i kriminala oduzeli su lani raznu robu vrijednu 17,22 miliona KM, a među plijenom našli su se i vibratori, sirovo meso kamile, igle za presađivanje kose, bičevi, bižuterija, auto-dijelovi, namještaj i računari.

BiH

Sudeći prema podacima koje je UIO BiH dostavila "Glasu Srpske" šverc tekstilom je najzastupljeniji među krijumčarima, jer je tokom prošle godine najviše zaplijenjeno proizvoda od tekstila i to u vrijednosti od oko 2,5 miliona KM.

Na drugom mjestu, po vrijednosti oduzete robe su duvan, cigarete, prerađevine i arome za nargilu "teški" ukupno 2,37 miliona KM.  

Među plijenom grupa za sprečavanje krijumčarenja i prekršaja UIO BiH našlo se i na stotine sunčanih naočara vrijednih pola miliona KM, kao i   satovi, bijela tehnika, zlato, srebro, medicisnka oprema, igračke, parfemi i kozmetički proizvodi, kafa, alkohol, torbe, motocikli, bicikli i niz drugih proizvoda kojima se trguje na domaćem tržištu.

- Ukupna vrijednost privremeno oduzete robe od strane grupa za sprečavanje krijumčarenja i prekršaja je 12,27 miliona KM, dok je ukupnu vrijednost zaplijenjene robe koja se ustupa drugim organizacionim jedinicama UIO ili drugim organima 4,95 miliona maraka. Kada je riječ o robi ustupljenoj drugim organizacionim jedinicama UIO, tu se radi u najvećem dijelu o povredi prava intelektualne svojine, dok se u slučaju drugih organa najčešće radi o narkotičkim sredstvima - pojasnili su u UIO BiH.

Dodali su da je roba koju njihovi službenici oduzimaju prokrijumčarena u carinsko područje BiH, odnosno roba stranog porijekla za koju nisu plaćene uvozne dažbine, to jest carina i PDV, te akciza ako se radi o akciznim proizvodima.

- Roba se uglavnom otkrije prilikom pregleda ličnog prtljaga, odnosno prevoznog sredstva. Robe oduzete na takav način su odjeća, satovi, kreme, parfemi, šminka, laptopi i mobilni telefoni, lijekovi, polovna tehnička oprema i mašine i alati, cigarete. Jedan od interesantnijih načina otkrivanja je kada putnici skupocjene satove nose na ruci, a pripadajući sertifikat i originalno pakovanje uredno spakuju u torbu, te na taj način izbjegavaju carinsku kontrolu ili kada vozači autobusa ili drugih vozila robu kriju u posebno izgrađenim bunkerima - naveli su iz UIO BiH.

Među plijenom službenika UIO lani se našla i nesvakidašnja roba. Tako je na carinskoj ispostavi u Gradišci  oduzeto 60 vibratora u vrijednosti od 6.350 KM, kao i 80 krema za potenciju namijenjenih muškarcima u vrijednosti od 1.600 KM. Oduzeto je i 15 bičeva "teških" 750 KM, kao i dvije muške seks silikonske lutke koje vrijedne 1.000 KM.

Na sarajevskom aerodromu oduzet je 21 kilogram sirovog mesa kamile i 12 kilograma sirove piletine ukupne vrijednosti 2.070 KM.

Krijumčari su na istom aerodromu pokušali u zemlju unijeti i razne sprejeve, čokolade, med i gelove namijenjene potenciji procijenjene vrijednosti 4.700 KM, kao i 148 krema za psorijazu u vrijednosti od 9.500 KM. Nadalje, na graničnom prelazu Vardište zaplijenjeno je 18 komada goveđe kože, dok su na prelazu Pavlovića most službenici zaplijenili pojaseve i prsne štitnike za tekvondo u vrijednosti od 7.800 maraka.

Među neobičnim plijenom je i šest igala za presađivanje kose, kao i razni vitamini, serumi i pjene za kosu vrijedni oko 2.000 KM.

U UIO BiH za "Glas" su istakli da je u njihovim skladištima smještena oduzeta roba čija procijenjena vrijednost dostiže 20,79 miliona KM.

- Tokom prošle godine održano je 11 javnih aukcija prvi i drugi put i 16 direktnih prodaja oduzete robe i tom prilikom je ostvaren ukupan prihod od 344.254 KM - naglasili su u UIO BiH i dodali da su njihovi službenici tokom januara i februara ove godine oduzeli robu vrijednu 2,3 miliona KM, od čega najviše tekstila, auto-dijelova, vozila, te duvana.

KAZNE

U UIO BiH pojašnjavaju da od vrste i količine robe koja se pokušava prokrijumčariti u carinsko područje BiH ili koja se prodaje bez dokumentacije o porijeklu, zavisi i vrsta kazne.

- Kod manje vrijednosti oduzete robe podnose se zahtjevi za pokretanje prekršajnih postupaka, a sve prekršaje, pa tako i carinske, rješavaju nadležni sudovi koji određuju i kazne po svakom pojedinačnom prekršaju. U slučaju da je vrijednost oduzete robe veća, podnose se izvještaji nadležnim tužilaštvima o postojanju osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo iz oblasti indirektnih poreza - dodali su iz UIO.

Umjereno oblačno
  • 23:00

    Umjereno oblačno
    4°C
  • 02:00

    Umjereno oblačno
    3°C
  • 05:00

    Umjereno oblačno
    1°C
Umjereno oblačno

BDBOX oglasi SVI OGLASI