Ko su vlasnici bh. vojnih kompanija: Građani, Amerikanci i domaći milioneri

Nakon što je američki predsjednik Donald Tramp uveo carine od 35 odsto na robu iz Bosne i Hercegovine, namjenska industrija će biti najviše pogođena.

BiH
FOTO: Pixabay

Upravo te proizvode najviše izvozimo u SAD. Amerika je, ujedno, najvažniji kupac ovih proizvoda iz Bosne i Hercegovine.

Iako se namjenska industrija najčešće veže za državno vlasništvo, to je samo djelimično tačno. Istina je, naime, da je Federacija BiH suvlasnik većeg broja kompanija u kojima ima udio 51 odsto. Iako se često može čuti da je Vlada FBiH vlasnik ovih dionica, ona je zapravo samo upravitelj, a vlasnik je sama Federacija, dakle građani.

No, zanimljivo je vidjeti ko su vlasnici ostalog dijela dionica, dakle praktično oko polovine dionica tih kompanija, piše BiznisInfo.ba.

Takođe, u BiH postoji i veći broj u potpunosti privatnih kompanija koje proizvode i izvoze oružje i municiju. Prema domaćim zakonima nema nikakvih prepreka da se kompanije koje su u cijelosti u privatnom vlasništvu bave ovim poslom, naravno nakon što dobiju sve potrebne dozvole.

Pretis Vogošća

Pretis je kompanija koja je u velikoj ekspanziji a koja je u specifičnoj situaciji jer su upravo Amerikanci suvlasnici značajnog udjela.

Naime, prošle godine je firma Sikto d.o.o. Sarajevo stekla udio od 41,53 odsto u Pretisu. Vlasnik ove firme je kompanija Sitko Acquisition iz Delawarea, SAD. Osim toga, američka firma Regulus Global najavila je veliki investicijski plan za Pretis.

Zasad nije u potpunosti jasno u kakvom su odnosu ove dvije američke kompanije, ali je jasno da je Pretis, kako smo ranije pisali, postao "američki igrač" na ovim prostorima. Hoće li mu to pomoći u ovoj situaciji – ostaje da se vidi.

Inače, 51 odsto dionica u Pretisu ima FBiH. ZIF Herbos fond d.d. Tuzla ima 3,1 odsto a firma AMC ima 1,7 odsto dionica. Vlasnik firme AMC je Shah Shehraze iz SAD-a sa boravkom u Sarajevu. Pretis ima ukupno 105 dioničara.

Binas Bugojno

Sve što smo rekli za Pretis, dobrim dijelom važi i za Binas. Firma Sikto stekla je paralelno 25,7 odsto udjela u Binasu, a Regulus Global takođe najavio svoj investicioni plan. Binas je takođe doživio veliku ekspaniju.

Federacija ima 51 odsto dionica a ZIF "Bonus" d.d. Sarajevo 14,8 odsto. Muhamed Gurbeta ima pet odsto a AMC 1,6 odsto. Binas ima 18 dioničara.

Unis Ginex

Unis Ginex još jedna je kompanija namjenske industrije koja je postala okosnica industrijskog razvoja BiH. Federacija ima 51 odsto vlasništva, dok je nekoliko goraždanskih biznismena proteklih godina kupovalo ostale dionice i izgradilo značajan portfelj.

Tu se izdvaja Halil Oković, vjerovatno najbogatiji Goraždanin i vlasnik firme Okac. Oković ima oko 16 odsto dionica Ginexa, ali drži još 7,6 odsto preko firme Okac. Sadeta Hubjer ima oko osam odsto dionica a Hamid Pršeš 4,4 odsto. Hasan Đozo ima oko 2,3 odsto vlasništva.

Firma TAK Sarajevo, čiji je vlasnik Hamid Pršeš, ima oko 1,7 odsto dionica Igmana, PTG Goražde ima 1,5 odsto, Muhamed Hubanić drži 1,3 odsto a listu deset najveći dioničara zatvara Enver Pršeš sa 1,1 odsto.

Pobjeda Technology

Ovdje ćemo preći na jednu privatnu kompaniju, a to je PTG Goražde. Ovu kompaniju prije nekoliko godina preuzeli su upravo Hamid Pršeš i Halil Oković.

Raniji većinski vlasnik sa nešto preko 50 odsto bila je kompanija Grasso Holding iz Sjedinjenih Američkih Država. Pršeš i Oković su 2022. kupili najprije udio Grasso Holdinga za oko deset miliona KM, a potom i većinu drugih dionica.

Kompanija je lani imala ukupne prihode od 69,3 miliona KM što govori da ne zaostaje za ostalim gigantima namjenske industrije.

Igman Konjic

Igman iz Konjica je najveća vojna kompanija u BiH po ukupnim prihodima. Federacija ima 51 odsto vlasništva, a drugi najveći dioničari su porodica Ahmetlić koja drži oko 33 odsto dionica. Ahmetlići su poznati po svojoj kompaniji Hifa Petrol.

Braća Ahmed i Muharem Ahmetlić su i u Nadzornom odboru kompanije Igman. Ahmed Ahmetlić je od ranije član NO-a. Prošle godine dolazi do promjene statuta firme te se broj članova NO-a povećava sa tri na pet, nakon čega i Muharem Ahmetlić ulazi u Nadzorni odbor, i to kao predstavnik državnog kapitala, što govori da ima podršku i Vlade FBiH. Ahmetlići, kako smo ranije pisali, imaju obavezu i objave ponude za preuzimanje cijele kompanije.

Treći značajniji dioničar Igmana je ZIF "Bonus" d.d. Sarajevo sa devet odsto dionica, a još neki fondovi imaju manje udjele od po par procenata. Firma ima ukupno 40 dioničara.

BNT-TMiH Novi Travnik

BNT-Tvornica mašina i hidraulike Novi Travnik sve je važniji igrač. Ova firma, kako smo pisali, prošle godine je imala procenutalno najveći rast prihoda u namjenskoj industriji BiH. Firma je lani imala ukupne prihode od 34,7 miliona KM.

Većinski vlasnik je FBiH sa 51 odsto udjela a drugi najveći dioničar je fond Bonus Sarajevo 18,3 odsto dionica. Još nekoliko fondova ima znatne udjele. BIG-Investiciona grupa Sarajevo ima 17 odsto, Herbos fond Tuzla 6,1 odsto ZIF Naprijed Sarajevo 2,2 odsto a Eurofond-1 Sarajevo 1,3 odsto. Kompanija ima 67 dioničara.

Osnovna djelatnost firme BNT-TMiH je proizvodnja raznih minobacača, haubica, ručnih bacača, bestrzajnih topova, tenkovskih topova i avionskih topova.

TRZ Hadžići

Firma Tehnički remontni zavod Hadžići prošle godine je imala pad prihoda i poslovala je s gubitkom. Ova kompanija tek treba, u saradnji s nekim drugim domaćim firmama, pronaći svoju ulogu i krenuti putem rasta i razvoja.

FBiH ovdje drži 51 odsto udjela, a fond Bosfin Sarajevo ima 24,7 odsto dionica. Mehmed Mujić ima 9,5 odsto. Ukupno TRZ ima 42 dioničara.

Zrak Sarajevo

Zrak je jedina firma namjenske industrije u stačaju. Nedavno je BNT-TMiH postao strateški partner Zraka koji mu pomaže da se izvuče iz stečaja popravi svoje poslovanje. FBiH u Zraku ima 51 odsto dionica, ZIF Bosfin Sarajevo 21,1 odsto ZIF MI-Group Sarajevo 16,2 odsto. Zrak ima 366 dioničara.

AC Unity

Da je Goražde jedan od centara namjenske industrije, govori i činjenica da ovdje posluje još jedna kompanija – AC Unity.

Ova uspješna firma proizvodi savremeno oružje, između ostalog pušku "Alfa SMG 9". Vlasnik ove kompanije je poznati goraždanski privrednik Redžo Bekto.

Vitezit

Imovinu Vitezita kupila je firma WDG Promet d.o.o. iza koje stoji porodica Zubak, a koja planira uložiti preko 150 miliona evra u prvoj fazi, usmjeravajući investicije na modernizaciju i ponovno pokretanje proizvodnje. Kompanija je ovih dana krenula i sa prvim zapošljavnjem ljudi na osiguranju imovine, ali se još čeka da se steknu svi uslovi za pokretanje investricije.

Navode kako cilj im je transformirati Vitezit u savremeni industrijski centar koji će podržati vojnu i civilnu industriju u Bosni i Hercegovini, kao i šire u regiji.

Tehnički remont Bratunac

Tehnički remont Bratunac jedina je poznata kompanija namjenske industrije u RS-u. Kompanija je poznata po svojim oklopnim vozilima ali proizvodi i pištolje i druge proizvode.

Kiša
  • 05:00

    Kiša
    4°C
  • 08:00

    Kiša
    3°C
  • 11:00

    Umjereno oblačno
    6°C
Kiša

BDBOX oglasi SVI OGLASI