Želimir Tešić, predsjednik Šahovskog kluba „Klub 5“ izjavio je da na turniru učestvuje više od 120 učesnika iz osam država.
„Posebno smo ponosni na činjenicu da, osim učesnika iz regiona i BiH, imamo učesnike iz Rusije, Engleske, Azerbejdžana i Indije. Posebnu čast za nas predstavlja i to što je naš gost predsjednik Šahovskog saveza Srbije Andrija Jorgić. Podsjetiću da je Srbija u protekle dvije godine osvojila evropsko zlato u ekipnom i pojedinačnom plasmanu. Podršku za održavanje turnira imamo i od Gradske uprave Bijeljina. Inače, Šahovski klub „Klub 5“ postoji već četiri godine. Ponosan sam na sve ono što je postignuto u ove četiri godine. Jedna naša takmičarka je u kategoriji djevojčice do deset godina, Mila Jović, bila prvak Republike Srpske. Šah je, kao što je Anatolij Karpov svojevremeno rekao, nauka, umjetnost i sport. Za mlade ljude bitan je u izgrađivanju fokusa, koncentracije i kognitivnih sposobnosti. U šahu je važna fer - plej igra, gdje do izražaja dolazi talenat, rad i znanje. U ovom sportu djevojčice i dječaci se ravnopravno takmiče u svim kategorijama. Djevojčice su, čak, u prednosti kada je u pitanju osvajanje nagrada u šahu“, istakao je Želimir Tešić.
Radoslav Ostojić, savjetnik gradonačelnika Bijeljine, istakao je da Gradska uprava sa zadovoljstvom podržava ovakve turnire.
„Smatramo da je šah bazična disciplina i izuzetno važan za razvoj djece u ranom uzrastu. Šah je i podloga za razvoj svih školskih disciplina, za način razmišljanja i razvoj logike. Posebno je zadovoljstvo na jednom mjestu vidjeti ovoliko mladih ljudi iz Bijeljine i drugih gradova regiona, naravno i iz drugih zemalja. Djeca treba da se druže, takmiče i unapređuju svoja znanja kroz šah“, istakao je Ostojić.
Andrija Jorgić, predsjednik Šahovskog saveza Srbije, izjavio je da veliki broj učesnika na ovom turniru predstavlja temelj za budućnost šaha u Republici Srpskoj.
„Šah je mnogo važan, pogotovo što je naša misija da vratimo šah u škole. Šah je važan i za pravilan odgoj djece, jer oni uz šah razvijaju svoje moždane vijuge, koncentraciju, strpljenje i druželjubivost. Želimo da naša djeca izrastu u dobre, pametne i plemenite ljude. Neko će ostati u ovoj šahovskoj bazi, a neko će postati dobar novinar ili književnik. Imajući u vidu sve izazove koji mlade očekuju u njihovim životima, mislim da je šah jedan dobar osnov za sve to. Raduje me i veliki odziv iz osam nacionalnih federacija na ovaj turnir. Spremni smo da i mi iz Šahovskog saveza Srbije pomognemo šah u Republici Srpskoj, ne samo novčanim sredstvima, već i druženjem i organizacijom i da idemo u neke nove pobjede“, izjavio je Andrija Jorgić.
Izvor: Semberija Info