Vlada Srpske raspravljala o poplavama, naloženo unapređenje sistema odbrane

Vlada RS usvojila je informaciju o padavinskim i poplavnim događajima od 26. do 30. marta i zadužila Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i "Vode Srpske" da analiziraju efekte dosadašnjih aktivnosti na unapređenju sistema odbrane od poplava.

REPUBLIKA SRPSKA
FOTO: Snežana Tasić, Srna

Takođe je navedeno da predlože aktivnosti koje će spriječiti takve negativne događaje.

U informaciji se navodi da je neophodno da se u što kraćem roku, nakon što to stanje na terenu dopusti, izvrši analiza nedavnog poplavnog događaja, efekata postojećih sistema odbrane od poplava, kao i potreba za izgradnjom novih objekata odbrane od poplava i njihove nadogradnje.

Najveći problemi u toku prethodnih poplavnih događaja zadesili su Prijedor, Kostajnicu, Laktaše, Gradišku, Kozarsku Dubicu, Stanare, Derventu, Srbac i Modriču, navedeno je u informaciji.

"Izraženi problemi na vodotocima prvog reda su bili u lokalnim zajednicama na slivu rijeka Sane i Une (Prijedor, Kostajnica, Novi Grad i Kozarska Dubica). Većina ostalih lokalnih zajednica pogođenih poplavama su se suočile sa problemima koje su izazvali manji vodotoci bujičnog karaktera", saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.

Na dijelovima vodotoka u Srpskoj gdje je u prethodnom periodu izgrađena ili nadograđena odbrana od poplava, problemi su bili dosta manje izraženi u odnosu na period prije 2014. godine, osim na području grada Prijedora, odnosno naselja Tukovi, gdje je rijeka Sana prelila odbrambeni parapetni zid, izgrađen u periodu 2014-2015.

"Na slivu rijeke Vrbas su sa velikim uspjehom uz koordinaciju nadležnih institucija `Voda Srpske`, Civilne zaštite, HE `Bočac` i gradova Banjaluka i Laktaši izbjegnuti veći problemi koje je mogla da prouzrokuje navedena rijeka na teritoriji Banjaluke i Laktaša. Rijeka Sava kao najveći vodotok u Srpskoj se zadržala u granicama između redovne i vanredne odbrane od poplava, te nije zabilježena veća šteta uzrokovana vodostajem rijeke Save u branjenim područijima“, navedeno je u saopštenju.

U ove aktivnosti trebalo bi da budu uključeni Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, "Vode Srpske" Bijeljina i Republički hidrometeorološki zavod u saradnji sa organima lokalnih zajednica pogođenih vremenskim neprilikama u prethodnom poplavnom događaju, navedeno je saopštenju.

14°

Oblačno
  • 11:00

    Umjereno oblačno
    14°C
  • 14:00

    Kiša
    15°C
  • 17:00

    Kiša
    16°C
Oblačno

BDBOX oglasi SVI OGLASI