Predavanje organizuje Udruženje likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera „Odigitrija“ iz Bijeljine, a održaće ga mr Vanja S. Jovanović, viši konzervator-restaurator i docent na master studijama iz konzervacije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.
Ovaj događaj pruža priliku umjetnicima da unaprijede svoja znanja i razmjene iskustva sa priznatim stručnjakom u ovoj oblasti.
Mr Vanja S. Jovanović je magistar konzervacije i restauracije, i ima zvanje višeg konzervatora-restauratora. Bavljenje konzervacijom je započela na Višoj školi likovnih i primenjenih umetnosti u Beogradu a nastavila na Kulturološkom fakultetu na Cetinju. Njena magistraska teza, odbranjena 2000-te godine na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, bavila se primjenom lasera u čišćenju slika, u to vrijeme potpuno novom metodologijom u konzervaciji.
Na početku konzervatorske karijere radila je na konzervaciji i restauraciji zidnih slika (Manastir Blagoveštenje rudničko, Saborna crkva u Beogradu, Bogorodičina crkva u Zemunu, Manastir Gomirje u Hrvatskoj, i druge).
Iz bogate stručne biografije mogu se izdvojiti radovi na djelima naših poznatih slikara poput Petra Lubarde (djela iz Legata Petra Lubarde u Beogradu i iz Spomen parka Kragujevački oktobar, Kragujevac), Petra Dobrovića (Kuća legata, Beograd), Lazara Vozarevića (Galerija Lazar Vozarević, Sremska Mitrovica) i drugih slikara iz međuratnog i posleratnog perioda.
Kao saradnik i odgovorni konzervator na projektima konzervacije i restauracije štafelajnih slika u Centralnom institutu za konzervaciju (CIK) u Beogradu, u periodu od 2011-2015. godine, postavila je metodologiju rada na slikama sa specifičnim konzervatorskim problemima kao što su prve slike rađene nitroceluloznim bojama u našoj umjetnosti, vezane za ime Petra Lubarde. Takođe, među prvima se posvetila proučavanju tehnike i problema konzervacije slika enformel i postenformel faze Lazara Vozarevića. O rezultatima i inovativnim rješenjima primjenjenim u ovim konzervacijama objavila je više stručnih i naučnih radova na domaćim i inostranim konferencijama.
Od 1996. godine radi kao nastavnik teorijske i praktične nastave u srednjim stručnim školama (Šabac, potom Beograd) na smjeru konzervator kulturnih dobara, čime je stekla zavidno pedagoško iskustvo kao i iskustvo u realizaciji projektnih aktivnosti škole.
Izvor: Bijeljina danas