Podsjećamo, Sud BiH prošle je sedmice uputio zahtjev Interpolu da se za predsjednikom Srpske raspiše međunarodna potjernica zbog nedostupnosti pravosuđu jer se Dodik nije pojavio u Tužilaštvu BiH na ispitivanju.
Lider SNSD-a se sumnjiči za napad na ustavni poredak BiH, do koga je došlo, prema navodima Tužilaštva, nakon što ga je Sud BiH osudio na godinu zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštivanja odluka Kristijana Šmita, njemačkog diplomate koga u FBiH priznaju za visokog predstavnika, a u Srpskoj doživljavaju kao turistu.
Čim je Sud BiH od Interpola zatražio raspisivanje crvene potjernice, Srbija je uputila protestnu notu odnosno žalbu. Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić kazao je da je odmah proslijeđena žalba jer je Dodik, kao i Nenad Stevandić, državljanin Srbije. Dačić je rekao da je prekršen član 3 Stata Interpola.
- U organizaciji je strogo zabranjena bilo kakva aktivnost ili intervencija u pitanjima ili slučajevima koji imaju političku, vojnu, vjersku ili rasnu pozadinu - glasi član na koji se Dačić pozvao.
Prema nezvaničnim informacijama Raporta, žalbu Interpolu uputila je i Mađarska. Pretpostavlja se da Mađarska isto tvrdi da se radi o političkom slučaju jer je premijer te zamlje Viktor Orban izjavio nakon prvostepene presude Dodiku da se tu radi o "lovu na vještice".
- Politički lov na vještice protiv predsjednika Milorada Dodika tužan je primjer korištenja pravnog sistema kao oružja protiv demokratski izabranog lidera. Ako želimo sačuvati stabilnost na Zapadnom Balkanu, ovo nije pravi put! - napisao je tada Orban.
Izvor: Glas Srpske