U 15.30 časova biće služen pomen poginulim borcima u Crkvi Svetog Đorđa, a u 16.00 časova položeni vijenci i cvijeće ispred centralnog spomenika, simbola stradanja i žrtve za slobodu.
U 16.30 časova predviđena je posjeta spomen-sobi poginulim borcima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
"Ponosni smo jer smo odbranom Bijeljine dali značajan doprinos odbrani srpskog naroda i Republike Srpske, a naše potomke moramo naučiti da budu složni i jedinstveni, da budu garant opstanka Srba na prostorima ovog `tamnog vilajeta` kako ga nazva naš nobelovac Ivo Andrić", rečeno je Srni u gradskoj Boračkoj organizaciji.
Veterani VRS ističu da je Bijeljina u toku Odbrambeno-otadžbinskog rata bila centar koji je povezao zapadni i istočni dio Republike Srpske i centar koji je Republiku Srpsku povezao sa maticom Srbijom.
Kroz Bijeljinu je u ratu prolazio "koridor života", a u gradu je svoje utočište našlo gotovo 100.000 Srba protjeranih sa vjekovnih ognjišta.
Iz gradske Boračke organizacije podsjećaju da je 31. marta 1992. godine ratni vihor, koji je započeo 1991. godine na području Slovenije, preko Hrvatske i dijelova BiH stigao i u Bijeljinu, ostavljajući za sobom pustoš i stradanja.
"Poučeni ogromnim istorijskim iskustvom ovu opasnost dočekali smo spremni, srpski narod Semberije se organizovao s ciljem da se brani i spriječi ono što se Srbima dešavalo od 1941. do 1945. godine, da spriječi neki novi Jasenovac i 13. ozloglašenu Handžar diviziju, da preduhitri novi Sijekovac i još mnoge pokolje u koje je prevarom dospijevao", ističu ratni veterani.
U gradskoj Boračkoj organizaciji zaključuju da su kasnija dešavanja na prostoru BiH pokazala da je to bio ispravan postupak.
Kako se navodi, srpski narod je uz pomoć pripadnika JNA i drugih patriotskih snaga odbranio Bijeljinu i time osujetio namjeru muslimansko-hrvatskih paravojnih formacija i ekstremističkih grupa da, zauzimanjem grada, spriječe povezivanje ostalog dijela teritorije BiH naseljene srpskim stanovništvom sa maticom Srbijom. /kraj/ljb/sđp
Izvor: Srna