- Ovogodišnja sjetva će biti skuplja u odnosu na prošlogodišnju, jer je došlo do povećanja cijena sjetvenog materijala za oko 20 procenata, u zavisnosti od toga da li je sjeme domaće proizvodnje ili iz uvoza, a na tržištu je primjetno i poskupljenje mineralnih đubriva i hemijskih zaštitnih sredstava - rekao je Sreten Vučković, rukovodilac Odjeljenja za poljoprivredu Grada Bijeljina.
Prema njegovim riječima, cijena sjemena kukuruza kao dominantne proljetne kulture u 2020. godini je iznosila 80 KM za pakovanje od 25.000 zrna, a ove godine se kreće od 120 do 180 KM.
U ukupnim troškovima sjetve i gorivo je značajna stavka. Poljoprivredni proizvođači sa područja Semberije od 10. marta mogu preuzeti obrasce zahtjeva za regresirano gorivo koje je jeftinije za 0,80 KM po litru, a preuzimanje obrazaca vrši se u najbližoj matičnoj službi ili u Odjeljenju za poljoprivredu Gradske uprave i trajaće do 15. novembra.
Važno je naglasiti da Grad od ove godine uvodi nove podsticajne mjere.
- Grad Bijeljina će od ove godine subvencionisati sjetvu kukuruza i to je nova mjera pomoći našim poljoprivrednicima, koji će moći da podnesu zahtjev, fakturu i fiskalni račun, a Grad će subvencionisati sjetvu ove poljoprivredne kulture u iznosu do 20 KM po sjetvenoj jedinici - pojasnio je Vučković.
Ratari su zahvaljujući povoljnim vremenskim prilikama u prethodnom periodu izvršili prihranu strnih žita - pšenice i ječma kao najzastupljenijih kultura u jesenjoj sjetvi.
Na području Semberije u jesenjoj sjetvi zasijano je preko 18.000 hektara obradivih površina, od čega je najviše površina zasijano pšenicom bila na 15.000 hektara, ječmom oko 2.300 hektara i tritikaleom oko 150 hektara.
Na području Semberije registrovan je 5.701 poljoprivredni proizvođač, a broj nekomercijalnih gazdinstava je 4.858, dok je komercijalnih 743.
Izvor: Gradska uprava