Magistra farmacije Dragana Mitrić: Timskim radom do kvalitetnije zdravstvene zaštite

Rukovodilac Službe bolničke apoteke u JZU Bolnica "Sveti Vračevi" Bijeljina, magistra farmacije Dragana Mitrić, svoj rad temelji na odgovornosti, timskoj saradnji i neprekidnom stručnom usavršavanju.

BIJELJINA

Ova rođena Bijeljinka, inspirisana profesijama svojih roditelja - ljekara i farmaceuta, već u djetinjstvu je zavoljela zdravstvenu struku, a danas svojim radom doprinosi unapređenju bolničke farmacije u Republici Srpskoj.

POSVEĆENOST PROFESIJI

Svoju akademsku karijeru započela je na Univerzitetu u Beogradu, gdje je završila specijalizaciju iz farmaceutske zdravstvene zaštite i kliničke farmacije. Ljubav prema bolničkoj farmaciji razvila je tokom pripravničkog staža, odlučivši da svoj rad posveti pacijentima na drugačiji način.

„Kada su moje kolege mahom želejele da rade u javnim apotekama, mene je privukao bolnički sistem i direktna podrška pacijentima“, ističe Mitrić.

Danas, kao rukovodilac bolničke apoteke, vodi tim od sedam zaposlenih i naglašava da je timski rad ključ uspješnog funkcionisanja bolničkog farmaceutskog sektora.

„Bez posvećenog tima magistara farmacije i farmaceutskih tehničara, ne bismo mogli pacijentima obezbijediti terapiju u svakom momentu“, kaže ona.

SARADNJA SA ODJELJENJIMA I KLJUČNA ULOGA KLINIČKOG FARMAKOLOGA

Mitrić istuče značaj stalne koordinacije sa odjeljenjima bolnice i menadžmentom zdravstvene ustanove.

„Svakodnevne konsultacije sa direktorom, pomoćnicima direktora i glavnom sestrom, kao i rad u multidisciplinarnom timu, ključni su za pravilno propisivanje i distribuciju terapije pacijentima“, naglašava ona.

Veliku prednost bijeljinske bolnice vidi u prisustvu kliničkog farmakologa, koji djeluje kao spona između odjeljenja i apoteke. Ovaj specijalista, zajedno sa ljekarima i infektolozima, svakodnevno radi na optimizaciji antibiotske terapije ležećim pacijentima, u skladu sa najnovijim terapijskim protokolima.

IZAZOVI NABAVKE LIJEKOVA I PODRŠKA FONDA ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA

Bolnička apoteka aktivno se bavi nabavkom lijekova i medicinskih sredstava, pri čemu ključnu ulogu ima Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

„Praćenje trendova u terapiji i osiguravanje dostupnosti lijekova su konstantan izazov, ali zahvaljujući podršci FZO, sve veći broj lijekova postaje dostupan pacijentima“, istakla je Mitrić.

Naglasila je i važnost planiranja i predviđanja potencijalnih nestašica kako bi se terapija za pacijente uvijek mogla obezbijediti.

MEĐUNARODNA SARADNJA I KONTINUIRANO USAVRŠAVANJE

Mitrić je aktivna i na međunarodnom nivou kao član Sekcije bolničke/kliničke farmacije BiH i delegat Bosne i Hercegovine u Evropskoj asocijaciji bolničkih farmaceuta (EAHP). Prisustvovala je brojnim kongresima i seminarima, gdje je imala priliku da se upozna sa najnovijim trendovima u farmaciji i prenese stečena znanja u Bijeljinu.

„Saradnja sa kolegama iz drugih zdravstvenih ustanova u zemlji i regionu doprinosi kvalitetnijem radu i razmjeni iskustava“, smatra Mitrić.

AKTIVNOSTI U FARMACEUTSKOJ KOMORI RS

Pored angažmana u bolnici, Mitrić je predsjednik podružnice Bijeljina i član Izvršnog odbora Farmaceutske komore Republike Srpske. Učestvuje u izradi Nacionalnog okvira kompetencija farmaceuta i Dobre apotekarske prakse, što će, kako navodi, značajno unaprijediti farmaceutsku struku.

BUDUĆNOST BOLNIČKE FARMACIJE

Mitrić vjeruje da budućnost bolničke farmacije leži u ljudima, stalnom usavršavanju i primjeni novih tehnologija u radu.

„Bolničkih farmaceuta nema mnogo, ali su nezamjenjivi u zdravstvenom sistemu. Zato je važno da obilježavamo i Svjetski dan bolničke farmacije, 27. marta, kao priznanje za naš rad i trud“, zaključuje ona.