Pod socijalnom kartom podrazumijeva se jedinstvena baza koja sadrži podatke o socijalno-ekonomskom statusu pojedinca i sa njim povezanih lica, podatke o vrsti prava i usluga koje lice koristi ili je koristilo /prava i usluge iz oblasti socijalne, dječije, boračko-invalidske i zaštite civilnih žrtava rata i žrtava ratne torture i oblasti socijalnog stanovanja i zaštite porodice/, kao i podatke o službenim licima koja su koristila podatke iz socijalne karte.
Cilj donošenja ovog nacrta je uspostavljanje socijalne karte, odnosno jedinstvene i centralizovane obrade podataka, u elektronskom obliku, koja treba da omogući ekonomičnije i efikasnije utvrđivanje socijalno–ekonomskog statusa pojedinca i sa njim povezanih lica radi odlučivanja o pravu i usluzi.
Treba da omogući i automatizaciju postupaka i procesa u vezi sa odlučivanjem o pravima, kao i autorizaciju pristupa podacima u socijalnoj karti, kreiranje socijalnih politika na osnovu podataka o pojedincu i sa njim povezanim licima, prevenciju siromaštva i otklanjanje posljedica socijalne isključenosti, kao i obavljanje statističkih i ostalih istraživanja, analiza podataka i izrada izvještaja potrebnih za obavljanje poslova nadležnih organa.
Nacrtom zakona predviđeno je da se u socijalnoj karti vode i obrađuju podaci o pojedincu i sa njim povezanim licima, na način kojim se obezbjeđuje zaštita ljudskih prava i osnovnih sloboda, a naročito pravo na privatnost i zaštitu ličnih podataka.
Podatke koji se obrađuju u socijalnoj karti koriste ovlaštena službena lica korisnika podataka, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose s javnošću.
Značaj postojanja socijalne karte, između ostalog, je u tome da se smanji mogućnost zloupotreba, kako u sistemu socijalne zaštite, tako i ostalim sistemima koji se bave posebnim kategorijama stanovništva, s obzirom da će podaci o korisnicima biti objedinjeni.
Kao i u drugim zemljama, treba da omogući i praćenje efekata mjera koje se preduzimaju, kao i bolje planiranje, ravnopravniju raspodjelu i usmjeravanje sredstava onima kojima je najpotrebnije.
Socijalna karta nije dokument, već administrativni alat koji se koristi za unapređenje funkcionisanja sistema.
Izrada ovog zakona jedna je od aktivnosti projekta izrade socijalne karte Republike Srpske koji se realizuje u tri faze.
Nacrt zakona o socijalnoj karti usklađen je i sa Strategijom socijalne zaštite Republike Srpske za period 2023-2029. godina.
Imajući u vidu značaj uspostavljanja ovakvog registra i interesovanje javnosti, očekuje se da ovaj nacrt bude i predmet stručnog razmatranja i uređivanja, kroz za to predviđenu proceduru.
Izvor: Srna