- Konkretno, predlažem da se 400.000 KM izdvoji za subvencije za ugradnju toplotnih pumpi i peći na pelet, a 100.000 KM za subvencije za zamjenu vanjske stolarije, postavljanje termoizolacije na fasadi, postavljanje termoizolacije na podu/krovu – rekao je Perić.
On je podsjetio da je vazduh u Bijeljini tokom zimskog perioda jedan od najzagađenijih u regiji, čemu najviše doprinosi korištenje uglja kao energenta u individualnim domaćinstvima i bijeljinskoj Toplani.
- Prisustvo štetnih čestica PM 2.5 u vazduhu tokom grijne sezone u Bijeljini je i nekoliko desetina puta veće od dozvoljenog, te smatram da je prelazak na ekološki prihvatljive načine grijanja jedan od prioriteta za Bijeljinu koja se sve više širi. Kada je riječ o Toplani, predlažem da što prije bude izrađena studija o prelasku ovog postrojenja sa uglja kao energenta, na geotermalnu ili drugu vrstu energije. Na ovaj način bi bilo smanjeno zagađenje, tj. korist bi imali i Grad Bijeljina i njegovi građani – istakao je Perić.
On je naglasio da će navedene inicijative predložiti Skupštini grada Bijeljina već na sljedećoj sjednici lokalnog parlamenta.
Perić je pohvalio organizatore panela „Vazduh koji udišemo je tihi ubica“, čestitajaći na sjajnom izlaganju panelistima prof. dr Saneli Klarić, prim. dr Branki Gavrić, prim. dr Darku Markoviću, Dejani Marković, Odjeljenju za zaštitu životne sredine grada Bijeljina i ekološkoj aktivistkinji iz Bijeljine Heleni Stojić, koja je bila moderator.
Izvor: Bijeljina danas