Poziv na prvi bojkot u Srpskoj doživio je fijasko, za razliku od drugog, koji je, ako je suditi na osnovu podataka o prometu, bio nešto uspješniji, dok je treći zakazan za petak, 14. februar, uz simboličnu poruku "S ljubavlju prema dobrim cijenama!"
U Inspektoratu RS su istakli da je republička tržišna inspekcija prošle sedmice započela ciljane inspekcijske kontrole kod subjekata koji obavljaju trgovinu na veliko i malo, sa posebnim akcentom na osnovne životne namirnice, a s ciljem analize i praćenja kretanja cijena istih.
- Podatke do kojih inspekcija dođe radom na terenu, prvenstveno o iznosima marži koje trgovci primjenjuju prilikom formiranja cijena, dostavljamo Ministarstvu trgovine i turizma RS, kao organu nadležnom za kreiranje politika u oblasti zaštite potrošača - kazali su u Inspektoratu.
Dodali su da je tokom prošle sedmice izvršeno 166 kontrola, te da su u 53 slučaja utvrđene određene nepravilnosti na osnovu kojih je izdato 89 prekršajnih naloga u vrijednosti od 78.300 KM. Najčešće utvrđeni prekršaji su, kako su naveli, isticanje i nepoštovanje cijena, deklaracije, vođenje poslovnih evidencija i neizdavanje fiskalnih računa.
Uredba, kojom su u Srpskoj bile ograničene marže na osnovne životne namirnice, nije na snazi od kraja juna prošle godine, tako da su trgovci u proteklih sedam mjeseci imali odriješene ruke da sami određuju koliko će zarađivati po svakom artiklu. Na snazi su trenutno samo Uredba o određivanju marže koja se primjenjuje prilikom formiranja cijena naftnih derivata i Odluka o propisivanju mjere neposredne kontrole cijena na području RS kojom je ograničena maksimalna maloprodajna cijena bijelog hljeba težine 600 grama, proizvedenog od brašna TIP 500 i iznosi 1,90 KM po komadu.
Ministar trgovine i turizma RS Denis Šulić kazao je za "Glas Srpske" da ovaj resor svakodnevno radi na iznalaženju rješenja kako bi građani na svojoj koži što manje osjetili poskupljenja.
- Imajući to u vidu, zajedno sa trgovačkim lancima, dobavljačima i proizvođačima ćemo do 3. marta izaći sa spiskom proizvoda koji će biti sa nula odsto marže. U dosadašnjim inspekcijskim kontrolama je utvrđeno da marže na osnovne životne namirnice u prosjeku ne prelaze pet odsto, kao ni za robu široke potrošnje. Marže su u prosjeku čak i niže u odnosu na one koje smo imali kada je na snazi bila uredba o ograničenju - kazao je Šulić, osvrnuvši se i na novi bojkot, koji u prethodna dva navrata, kako tvrdi, nije ostavio odraz na rad samih trgovačkih lanaca.
S druge strane, izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača "Don" iz Prijedora Murisa Marić tvrdi da su trgovci zdušno iskoristili protekli period, što se moglo vidjeti krajem godine.
- Određen broj trgovaca se enormno obogatio i svi ovi bojkoti su opomena da je u ovoj zemlji potrebno da se donesu određeni zakoni koji će ograničiti marže na duži period, a ne samo na dva ili tri mjeseca - kazala je Marićeva.
Sniženje cijena osnovnih namirnica u međuvremenu je dogovoreno i u FBiH, gdje su trgovci ponudili radnu verziju spiska "50 plus 20 artikala", kako bi, kako je navedeno iz tamošnje Vlade, prije svega socijalno osjetljivim kategorijama učinili dostupnim najpotrebnije životne namirnice. Radna grupa nastaviće dogovarati detalje, a načelni dogovor je da će od petka 50-tak proizvoda biti sniženo i zaključano. Projekt će trajati tri mjeseca, a dogovor je da se svakih 30 dana analizira spisak i cijene, kako bi se izbjegli gubici u slučaju naglih poskupljenja na svjetskom tržištu.
PROMET
Iz Poreske uprave RS ističu da je ukupan evidentirani promet preko fiskalnih kasa u Srpskoj 6. februara iznosio 55,7 miliona KM, dok je dan kasnije bio 39,6 miliona KM.
- Na dan 8. februar ukupan promet preko fiskalnih kasa u Srpskoj iznosio 31,6 miliona KM – podaci su Poreske uprave. Ukupan evidentirani promet preko fiskalnih kasa u Srpskoj 30. januara iznosio je 42,5 miliona KM, dok je sutradan, prvog dana bojkota, bio 59,3 miliona KM.
Izvor: Glas Srpske