Zimonja je naveo da djeca u veoma ranoj dobi koriste mobilne telefone, dok mališani od šest, sedam ili osam godina koriste različite aplikacije, društvene mreže i igraju igrice koje nisu prilagođene njihovom uzrastu.
Prije predavanja o digitalnom nasilju, koje su predstavnici MUP-a danas organizovali za učenike petih razreda banjalučke Osnovne škole "Miloš Crnjanski", Zimonja je naveo da se bilježi blagi porast prijava ovakvog nasilja.
"Radimo sa djecom kako bi ih upoznali o tome koji sadržaj nije prilagođen njihovom uzrastu, šta su posljedice ukoliko ga gledaju, šta se može desiti ako se neovlašteno dijeli video-materijal i fotografije i slično", rekao je Zimonja novinarima.
On je naglasio da roditelji i djeca treba da se informišu kako da koriste mobilne telefone, koje aplikacije, na kojim stranicama je sadržaj neprimjeren djeci određenog uzrasta jer promoviše govor mržnje, nasilje, upotrebu oružja, drogu i slično.
Osim informacija, Zimonjić kaže da se sugerišu i tehnički vidovi zaštite, kojima roditelj ima mogućnost nadzora nad djecom u virtuelnom svijetu.
Naglasio je da se digitalno nasilja može prijaviti MUP-u, odnosno Jedinici za visokotehnološki kriminalitet putem internet stranice.
Direktor Osnovne škole "Miloš Crnjanski" Nikola Radulović rekao je novinarima da u ovoj školi nije bilo sučajeva digitalnog nasilja, dodajući kako kroz razgovor sa učenicima, anonimne ankete, radionice i predavanja preventivno djeluju.
Vjeruje i da će predavanja "Djeca u digitalnom dobu" i "Digitalno nasilje" ostaviti utisak na učenike i donijeti rezultate.
Izvor: Srna