Sudija Karl Nikols, koga je postavio Tramp, saglasio se sa dva udruženja saveznih radnika koji traže pauziranje planova administracije da se zaposleni u USAID-u pošalju na plaćeno odsustvo počevši od petka u ponoć, prenosi AP.
Udruženja radnika tvrdila su da Tramp nema ovlašćenja da tako brzo rasformira agenciju staru 60 godina, čiji je rad regulisan zakonima usvojenim u Kongresu.
Nikols, međutim, nije prihvatio drugi zahtjev sindikata - da ponovo otvori zgrade USAID-a i obnovi finansiranje za grantove i ugovore agencije.
U tužbi se navodi da Tramp nema ovlašćenja da ugasi agenciju koja svoje utemeljenje ima u zakonodavstvu Kongresa.
"Vladini zvaničnici nisu uspjeli da uvide katastrofalne posledice svojih postupaka, kako po američke radnike, živote miliona širom svijeta, tako i po nacionalne interese SAD", dodaje se u tužbi.
Administracija je ranije ove nedjelje dala skoro svim zaposlenima u USAID-a koji su bili poslati u inostranstvo rok od 30 dana, počevši od petka, da se vrate u SAD, pri čemu im plaća njihove putne troškove i selidbu.
Radnici koji odluče da ostanu duže, osim ako ne dobiju posebno izuzeće, možda će morati sami da pokriju svoje troškove, navodi se u obavještenju na veb stranici USAID-a kasno u četvrtak.
Trampovim planom se predviđa da na poslu bude zadržano manje od 300 službenika od trenutno 8.000 stalno zaposlenih i ugovoraca.
Oni bi, zajedno sa nepoznatim brojem od sadašnjih 5.000 stranih honoraraca angažovanih na lokalu u inostranstvu, vodili nekoliko programa za spasavanje života za koje administracija tvrdi da namjerava da ih održi aktivnima, za sada.
Naziv agencije na tabli ispred njenog sjedišta u Vašingtonu prelijepljen je trakom, a njena zastava je spuštena.
Nekoliko zvaničnika USAID-a je u razgovoru sa novinarima odlučno demantovalo tvrdnje državnog sekretara Marka Rubija da većina ključnih programa kojima se spasavaju životi u stranim zemljama dobija potrebna izuzeća kako bi nastavili rad.
"S obzirom na to da su svi osim nekoliko stotina zaposlenih poslati na prinudni odmor, a finansiranje je zaustavljeno, agencija je prestala da postoji", rekao je jedan od zvaničnika koji su učestvovali u razgovoru.
Trampova administracija i predsjednikov saveznik, milijarder Ilon Mask, koji vodi Odjeljenje za smanjenje budžeta za vladinu efikasnost, najžešće su do sada ciljali na USAID u izazovu bez presedana upućenom federalnoj vadi i njenim programima.
Od Trampove inauguracije 20. januara, veliko zamrzavanje finansiranja zatvorilo je većinu programa Agencije širom svijeta, a skoro svi njeni radnici su poslati na administrativni ili na prinudni odmor.
Mask i Tramp su govorili o eliminaciji USAID-a kao nezavisne agencije i premještanju preživjelih programa pod Stejt department.
Tramp je nedavno potpisao izvršnu naredbu o zamrzavanju pomoći inostranstvu na tri mjeseca i naložio zvaničnicima da izvrše reviziju svih programa kako bi se uvjerili da su u skladu sa njegovom vizijom spoljne politike SAD.
USAID šalje pomoć zajednicama pogođenim sukobima i pomaže zemljama u razvoju u mnogim aspektima.
Izvor: Tanjug