Ostojić je naveo da najveće kontroverze u posljednje vrijeme stvara pitanje boračkog dodatka, čije je povećanje od pet odsto obećano na nedavnom sastanku rukovodstva Srpske i predstavnika udruženja i organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata.
On je ukazao da se kontroverze i složenost ovog pitanja ogledaju u činjenicama da je pravo na borački dodatak za sve borce koji su bili u zoni borbenih dejstava uvedeno od oktobra 2023. godine, a zaživjelo u punom kapacitetu tokom protekle godine.
"Trenutna slika je da u Srpskoj živi 193.000 demobilisanih boraca od kojih 180.000 prima mjesečni borački dodatak i ima više od šest miliona mjeseci učešća u ratu u zoni borbenih dejstava", rekao je Ostojić.
On je podsjetio da je pravo na mjesečni borački dodatak, prije nego što riješeno na ovaj način, uživalo 80.000 boraca, za šta je izdvajano 80.000.000 KM, a nakon što je njime obuhvaćeno dodatnih 100.000 boraca, za ove namjene je prošle godine izdvojeno 230.000.000 KM.
"To znači da jedna marka povećanja osnovice iznosi oko 80.000.000 KM na godišnjem nivou", rekao je Ostojić.
On je naveo da kontroverze izazivaju i pitanja otkud toliki borci, otkud toliko provedenog vremena u zoni borbenih dejstava, da li svi treba da primaju borački dodatak i u istom iznosu, te da li je stanje prije uvođenja u pravo svih boraca bilo bolje od ovog sada.
Predsjednik BORS-a smatra apsurdom da su iznosom boračkog dodatka nezadovoljni oni koji imaju daleko veća primanja od onih koji nemaju nikakva primanja ili primaju minimalne penzije, minimalnu platu ili socijalnu pomoć.
"Pred nama je zato veliki posao u smislu definisanja načina na koji će ovo pitanje biti potpuno i adekvatno uređeno kroz zakon radi iznalaženja najadekvatnijih rješenja", naglasio je Ostojić.
On je istakao da se uz poštovanje zakona u vezi sa licima sa stečenim statusima mora obezbijediti da svako može da uloži prigovor i učestvuje u proceduri ukidanja prava onom kome je to pravo priznato na nezakonit način s ciljem otklanjanja svih oprečnih stavova o legalnosti ili nelegalnosti priznatih statusa i prava koja iz njih proističu.
Ostojić je rekao da je republičkim budžetom za ovu godinu planirano 10 miliona KM više za boračko-invalidsku zaštitu u odnosu na sredstva planirana na početku 2024. godine, a da im je na nedavnom sastanku sa rukovodstvom Srpske obećano dodatnih 15 miliona KM.
"Smatram da ćemo novim zakonom dodatno moći da unaprijedimo položaj boračkih kategorija u opštem interesu, što svima nama treba da bude zadatak i obaveza", dodao je Ostojić.
On je naveo da je izrada novog zakona dogovorena prevashodno radi rješavanja osnovice za obračun novčanih prinadležnosti, njeno definisanje i kontinuirano godišnje usklađivanje sa odgovarajućim ekonomskim faktorima radi obezbjeđivanja njihovog godišnjeg rasta.
Osim toga, rekao je Ostojić, neophodno je da se sva postojeća prava definisana podzakonskim aktima ugrade u zakonska rješenja i osigura njihova dalja primjena.
"U toku izrade zakona neophodno je vidjeti šta bi se još konkretno moglo popraviti i koja prava kojima je istekao rok ili su deklarativne prirode treba brisati", rekao je Ostojić.
Ostojić je istakao da je tokom sastanka konstatovano da je samo u prošloj godini budžet za boračko-invalidsku zaštitu povećan za 135 miliona KM u odnosu na 2023. godinu i da je najveći dio tih sredstava iskorišten u svrhu prava na borački dodatak.
"Mi smo po našoj ranije uspostavljenoj dinamici rješavanja određenih prioritetnih pitanja insistirali, prije svega, na okončanju rješavanja programa stambenog zbrinjavanja za porodice poginulih boraca i ratne vojne invalide od prve do četvrte kategorije, na zapošljavanju djece poginulih boraca, nastavku pomoći za optužena i osuđena lica, kao i donošenje novog zakona o pravima boraca", rekao je Ostojić.
Kada je riječ o ovim pitanjima, kaže Ostojić, naišli smo na razumijevanje učesnika sastanka i ove godine mnoga od njih biće adekvatno riješena i u vezi sa nekima moraće da se utvrdi dinamika i tehnika načina njihovog rješavanja.
"Stambena problematika i pitanje pomoći optuženim, osuđenim i socijalno ugroženim licima ide svojim tokom, s tim da će za ova pitanja ove godine biti obezbijeđena i dodatna sredstva, dok će se pitanje zapošljavanja djece poginulih boraca rješavati na dva kolosijeka i to dodjelom sredstava u duplo većem iznosu od onog što je do sada bilo i zapošljavanjem u javnom i realnom sektoru", pojasnio je Ostojić.
On je napomenuo da je obećano i povećanje ličnih i porodičnih invalidnina kroz porast osnovice od pet odsto, čime će ona preći iznos od 900 KM.
"Predsjednik nas je na sastanku upoznao, prije svega, o aktuelnoj političkoj, ekonomskoj i bezbjednosnoj situaciji u Republici i okruženju, o problemima i aktivnostima u prošloj godini, prije svega ekonomske prirode, kao i o planovima za narednu godinu", rekao je predsjednik BORS-a.
On je naveo da je analizirano stanje u oblasti boračko-invalidske zaštite u protekloj godini i ono što je postignuto na polju proširenja obima prava i njihovog iznosa za boračke kategorije.
Konstatovano je, kako kaže, da je neophodno nastaviti sa aktivnostima s ciljem kontinuiranog rada na poboljšanju statusnog i materijalnog položaja boračkih kategorija.
On je ocijenio da je sastanak sa rukovodstvom Srpske bio konstruktivan, ali s obzirom na njegovu formu i broj učesnika, nisu se mogli baviti detaljima i tehnikama realizacije pojedinih pitanja, što će biti rješavano na tehničkom nivou", rekao je Ostojić.
Ostojić je najavio da će Predsjedništvo BORS-a u utorak, 4. februara, detaljno analizirati sastanak i zauzeti konačan stav.
BORS će, kako je naveo, i ove godine raditi na tome da dođe do dodatnih sredstava radi unapređenja položaja boračkih kategorija.
Predsjednik Srpske Milorad Dodik je nakon sastanka sa predstavnicima organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata prošle sedmice najavio da će od avgusta borački dodatak i invalidnine biti povećani za pet odsto, kao i da će 10 odsto sredstava iz budžeta predsjednika usmjeriti za podršku različitim aktivnostima boračkih organizacija Srpske.
Izvor: Srna