Iz Unije su pojasnili da su u proteklom periodu intenzivno radili sa republičkim institucijama na iznalaženju najadekvatnijih rješenja koja se odnose na utvrđivanje visine najniže plate za ovu godinu s ciljem zaštite životnog standarda radnika sa najnižim primanjima, rasta plata, razvoja ekonomije i suzbijanja "one neformalne".
U okviru dijaloga sa institucijama, kako navode, postignuta je saglasnost o utvrđivanju tri iznosa najniže plate, i to 900 KM za poslove koji odgovaraju stručnoj spremi - nekvalifikovani radnik, polukvalifikovani radnik i kvalifikovani radnik.
"Zatim 1.000 KM za poslove koji odgovaraju stručnoj spremi - srednja stručna sprema i visokokvalifkovani radnik, a 1.300 KM za poslove koji odgovaraju stručnoj spremi – viša stručna sprema i visoka stručna sprema", navodi se u saopštenju Unije.
Unija podržava usvajanje navednih prijedloga na predstojećoj sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta Srpske koja je, kako ističu, zakazana za subotu, 25. januar, u Palati Republike Srpske.
"Koristimo priliku da još jednom pozovemo poslodavce da usklade poslovanje sa pozitivnim propisima Srpske i BiH i na taj način daju doprinos suzbijanju neformalne ekonomije i rastu integriteta naše zajednice", saopštili su iz Unije.
Poslodavci su istakli razumijevanje institucija Srpske za situaciju u kojoj se nalazi prerađivačka industrija koja je zabilježila negativne rezultate u protekloj poslovnoj godini, uzrokovane padom tražnje na tržištu EU.
"Naglašavamo da je budući rast ekonomije i stabilnost ukupnog sistema moguća isključivo kroz značajnije ulaganje u tehnološki razvoj kompanija kroz koji možemo postići rast produktivnosti, konkurentnosti i životnog standarda radnika", navode iz Unije poslodavaca.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da se u Srpskoj utvrđuje minimalna plata od 900 KM za najprostije poslove, za srednju školsku spremu 1.000 KM, te 1.300 KM za visoku.
Izvor: Srna