To su saopštili iz Saveza sindikata Srpske, naglasivši da kolektivnim ugovorom, Sindikat i poslodavac mogu utvrditi i veći iznos naknade za topli obrok.
– S tim u vezi, ukoliko radnik u toku mjeseca ima 22 radna dana, topli obrok mu iznosi 244,86 KM u netu, ako kod poslodavca nije organizovana ishrana – pripremanje toplog obroka ili isporuka toplog obroka putem registrovanih za usluge keteringa. Ukoliko je ishrana organizovana putem keteringa ili se topli obrok priprema u vlastitim restoranima kod poslodavca, vrijednost neoporezivog toplog obroka u neto iznosu je 10,53 KM – objašnjavaju u ovom savezu.
Ističu da je zakonska obaveza svih poslodavaca u realnom sektoru u Republici Srpskoj da isplaćuju naknadu troškova toplog obroka, ukoliko kod poslodavca nije organizovana ishrana.
– Podsjećamo da je visina naknade za topli obrok utvrđena Odlukom Vlade RS o utvrđivanju uvećanja plate, visine primanja po osnovu rada i visine pomoći radniku i da iznosi 0,85 odsto prosječne bruto plate u RS za prethodnu godinu, za svaki radni dan. U slučaju obavljanja prekovremenog rada, dužeg od tri časa dnevno, radnik ima pravo na još jedan dodatni topli obrok – objašnjavaju u Savezu sindikata RS i podsjećaju da je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosječna bruto plata za 2024. iznosila 2.146 KM.
– Pozivamo sve radnike, članove Sindikata, da prijave svaku vrstu zloupotreba od strane poslodavaca – neisplaćivanje naknade za topli obrok i isplaćivanje toplog obroka u manjem iznosu, kako bismo zaštitili njihova prava – poručuju iz Saveza sindikata RS.
Podsjetimo, naknada za topli obrok lani je iznosila 10,04 KM u netu, odnosno 16,46 KM u brutu.
Izvor: Srpskainfo