Kako su naveli za "Glas Srpske" u Centralnoj banci BiH, tokom 2024. godine ukupno je uništeno 12,687 miliona komada novčanica ukupne vrijednosti 523,870 miliona maraka, dok je istovremeno u otpad otišlo 13.407 oštećenih kovanica ukupne vrijednosti 24.758 KM.
- U odnosu na prošlu godinu uništeno je 722.140 više novčanica. Posmatrano po vrijednosti novčanica, uništeno je 28,011 miliona maraka više. U odnosu na godinu ranije, količinski je uništeno 1.163 komada manje kovanica, dok je po vrijednosti uništeno 5.202 KM više - kazali su u Centralnoj banci BiH.
Oni su podsjetili da, posredstvom trezora glavnih jedinica i filijala, u redovnom poslovanju preuzimaju od komercijalnih banaka gotov novac KM, koji takođe, primaju i od fizičkih lica koja podnesu zahtjev za zamjenu u slučaju većih oštećenja.
Najveće količine uništenog novca su pohabane novčanice koje su usljed upotrebe dotrajale te im je znatno smanjen kvalitet papira i boja, odnosno svojim izgledom nisu podobne za dalji opticaj.
- Kod novčanica su u pitanju različiti vidovi oštećenja, kao na primjer poderane na dva ili više dijelova, zalijepljene ljepilom. Takođe, među njima su i novčanice kojima nedostaje jedan ili više dijelova, iscrtane, oštećene masnoćom, bojom ili one koje su nagorjele, progorjele, nagrižene i slično - kazali su u Centralnoj banci.
Novac u KM neprikladan za opticaj se uništava na visoko sofisticiranim mašinskim sistemima.
- Pod oštećenim kovanicama podrazumijeva se novac koji je iskrivljen, okrnjen, nagrižen odnosno koji je izgubio autentični oblik - naglasili su u Centralnoj banci, ističući da je proces uništavanja novčanica i kovanog novca neprikladnog za opticaj redovna poslovna aktivnost, koju obavljaju u skladu sa propisima.
Redovnim procesom uništavanja neprikladnog novca i puštanjem u opticaj novčanica koje posjeduju adekvatna kvalitativna svojstva, održava se zadovoljavajući nivo kvaliteta novca u opticaju i omogućava lakša provjera autentičnosti.
- Podaci o uništenim novčanicama mogu varirati po godinama iz razloga što na ove podatke utiče mnogo faktora kao što su količine zaprimljenog gotovog novca neprikladnog za opticaj od komercijalnih banaka, povećanje broja oštećenih novčanica iz određenog razloga, količine primljene na zamjenu od fizičkih lica, povlačenje novčanica iz opticaja i slično - istakli su u Centralnoj banci.
Povučeni apoeni
U skladu sa analizama koje sprovodi Centralna banka BiH trenutno se količina novčanica starijih izdanja, povučenih iz opticaja, procjenjuje na 7,3 miliona komada novčanica KM.
- Koliko će se zaista novčanica starijih izdanja vratiti u periodu od 11 godina, nije moguće procijeniti u ovom trenutku, a tačne podatke ćemo imati nakon 2036. godine. Od 1. do 10. januara od strane komercijalnih banaka u BiH zaprimljeno je 132.400 komada novčanica različitih apoena, odnosno vrijednosti oko 9,5 miliona KM - kazali su u Centralnoj banci.
Povlačenjem novčanica apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM puštenih u opticaj u periodu od 1998. do 2009. godine osiguraće se, kako su naveli, povećan nivo kvaliteta novčanica u opticaju, jer će se novčanice koje su povučene iz opticaja zamijeniti novim novčanicama visoke kvalitete, imajući u vidu da su se povučene iz opticaja koristile 15 i više godina.
Izvor: Glas Srpske