Marić je pojasnio da se jedan od ključnih sporazuma odnosi na sprečavanje neopravdanog geo-blokiranja i donosi dvije važne promjene za potrošače u BiH, povećaće konkurenciju među trgovcima, što vodi do povoljnijih cijena, a širi se i ukupna ponuda proizvoda i usluga koji nisu dostupni na domaćem tržištu.
Novi sporazumi olakšaće trgovinu uslugama turističkih agencija i turoperatora, što će otvoriti mogućnosti za rast ovog sektora u BiH.
Prema njegovim riječima, brže procesuiranje manje rizičnih pošiljki rezultiraće kraćim rokovima isporuke i boljom dostupnošću proizvoda iz drugih Cefta zemalja, a elektronska razmjena podataka omogućiće carinskim službama efikasnije prepoznavanje visokorizičnih pošiljki, povećavajući bezbjednost i brzinu trgovine.
"Uz to, standardizacija usluga dostave paketa dodatno će poboljšati regulaciju i zaštitu potrošača, dok će nova pravila o intelektualnoj svojini štititi i potrošače i preduzeća od krivotvorene robe", napomenuo je Marić.
Što se tiče uvođenja ovlaštenih privrednih subjekata /AEO/ u Cefta zemljama, Marić kaže da ovaj status donosi značajne pogodnosti za kompanije, što bi se moglo odraziti i na niže maloprodajne cijene.
"Povećana konkurencija omogućiće preduzećima da dio ušteda usmjere na povoljnije prodajne cijene, što direktno doprinosi boljem položaju potrošača," kaže Marić.
On je podsjetio da Srednjoevropski ugovor o slobodnoj trgovini /Cefta/ ima ključnu ulogu u obezbjeđenju slobodnog kretanja robe i usluga, što direktno doprinosi privrednom razvoju i integraciji.
Marić je rekao da će novi sporazumi kreirati snažniji ekonomski prostor, olakšavajući rast i razvoj preduzeća, dok će potrošači imati koristi kroz unaprijeđenu zaštitu prilikom kupovine van lokalnih tržišta, saopšteno je iz Institucije obudmsana za zaštitu potrošača.
Izvor: Srna