Najviše krivičnih prijava odnosi se na krivično djelo „poreska utaja ili prevara“, a zatim na krivično djelo „nedozvoljen promet akciznih proizvoda“, te na krivično djelo „krijumčarenje“.
„Provodeći aktivnosti na otkrivanju, sprečavanju i procesuiranju krivičnih djela u 2024. godini nadležnim tužilaštvima na postupanje je dostavljeno 55 prijava o postojanju osnova sumnje o počinjenom krivičnom djelu i počiniocu, kojima je prijavljena šteta u ukupnom iznosu od 15.072.109 KM“, precizira se u odgovoru UIO na pitanja CAPITAL-a.
Za krivično djelo „poreska utaja ili prevara“, kaže se dalje, podnesene su 33 prijave sa prijavljenim iznosom štete 5.010.329 KM.
„Za krivično djelo „nedozvoljen promet akciznih proizvoda“ podneseno je 15 prijava sa prijavljenim iznosom štete od 8.652.315 KM, a za krivično djelo „krijumčarenje“ podnesene su tri prijave sa iznosom štete od 44.455 KM“, navodi se u odgovoru.
U odnosu na 2023. godinu bilježi se nešto manji broj prijava, ali znatno niži iznos prijavljene štete. Te godine podneseno je 59 prijava, ali iznos prijavljene štete bio je veći od 35 miliona KM.
Najviše prijava i 2023. godine odnosilo se na krivično djelo „poreska utaja ili prevara“, dok su na drugom mjestu bila krivična djela „nedozvoljen promet akciznih proizvoda“ i „nedozvoljeno skladištenje robe“.
Izvor: Capital.ba