Nastavni planovi i programi se usklađuju sa razvijenim standardima zanimanja, zahtjevima i potrebama tržišta rada te savremenim dostignućima tehnike i tehnologije, a srednje škole u Srpskoj su imale rok do kraja decembra da resornom ministarstvu dostave svoje prijedloge za upis u novu školsku godinu.
Direktor Tehnološke škole u Banjaluci Dejan Čutura istakao je za „Glas Srpske“ da su predložili da u novoj školskoj godini upišu i odjeljenje forenzičkog tehničara, koji bi, između ostalog, pripremao i uzimao uzorke na terenu za dalju analizu.
- Forenzički tehničar će biti ogledno zanimanje, koje do sada nijedna škola u Srpskoj nije imala. Nadam se da će nam resorno ministarstvo dati zeleno svjetlo za upis tog odjeljenja, jer postoji interesovanje, ali i potreba za tim kadrom - kazao je Čutura.
Sa novim zanimanjima u novu školsku godinu planiraju da krenu i u banjalučkoj Tehničkoj školi. Ova obrazovna ustanova, prema riječima direktora Vladimira Kuvalje, za uvođenje novog zanimanja, odnosno vazduhoplovnog tehničara u mašinstvu, ima podršku Helikopterskog servisa Republike Srpske i Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova.
- To je prilika da školujemo avio-mehaničare, tačnije avio-tehničare iz oblasti mašinstva, koji će imati mogućnost da svoje školovanje nastave u regionu, pogotovo u Srbiji, gdje je avijacija dosta razvijena - kazao je Kuvalja.
Dodao je da od dolaska na čelo ove škole pokušava da prati sve ono što je potrebno za razvoj privrede Srpske iz oblasti mašinstva i saobraćaja.
- Cilj nam je da, prije svega, ispoštujemo privredu, ali i da učenici koji završe našu školu brzo dođu do posla ili nastave školovanje na fakultetima u Srpskoj ili dalje - istakao je Kuvalja.
Predsjednik Aktiva direktora srednjih škola dobojske regije Tijana Vasiljević Stokić kazala je da obrazovne ustanove u ovom dijelu Srpske planiraju tri nova zanimanja i to tehničar mehatronike, laboratorijsko-sanitarni tehničar i sportski smjer u Gimnaziji. Prema njenim riječima, među devetacima na području ove regije sprovedena je anketa, koja je pokazala da prednjači interesovanje za Medicinsku školu, zatim Saobraćajnu i elektro školu, Tehničku, Ekonomsku, Gimnaziju i Ugostiteljsku.
- Učenici su prvi put popunjavali anketni listić kod kuće sa roditeljima kako bi se došlo do što kvalitetnijih i mjerodavnijih podataka. Anketiranje je jedan od elemenata kako da se pripremi plan upisa za narednu školsku godinu - kazala je Vasiljević Stokić.
Na području Semberije i Hercegovine akcenat će i ove godine biti stavljen na deficitarna zanimanja, između ostalog, iz oblasti građevinarstva.
Predsjednik Unije poslodavaca RS Zoran Škrebić rekao je da poslovanje, koje se u posljednje tri godine vrlo brzo mijenja, obrazovni sistem ne može pratiti.
- Ono što nas raduje jeste da ima volje da se uđe u reformu obrazovanja, koja treba da prati potrebe tržišta. U Srpskoj su trenutno deficitarna sva zanatska zanimanja, a u posljednje vrijeme umnogome nedostaje i nekvalifikovane radne snage - kazao je Škrebić dodavši da poslovna zajednica već neko vrijeme upozorava nadležne da se mladi u Srpskoj školuju za strana tržišta.
Promocija
Sa promocijom zanimanja srednje škole u Srpskoj počinju krajem februara ili početkom marta. Profesori i đaci će u narednim mjesecima slobodno vrijeme koristiti za promovisanje škole sa ciljem da učenicima približe zanimanja, jer je, kako kažu direktori, svaki đak važan.
Izvor: Glas Srpske