Inicijativu su podržali poslanici SDS-a, PDP-a, SDA, SDP-a, NiP-a, NS, DF-a, NES-a, stranke Naprijed i Liste za pravdu i red.
Očekivano, inicijativu nisu podržali SNSD, HDZ, DEMOS i Ujedinjene Srpske, međutim ukoliko bi svi došli na sjednicu Predstavničkog doma, smjena Nešića biće izglasana jer postoji većina za takvu odluku i bez ovih stranaka koje ne podržavaju njegovu smjenu.
Inače inicijativu za smjenu Nešića pokrenulo je nekoliko poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, i to nakon sjednice Komisije za borbu protiv korupcije. Ta Komisija, zvanično, nije zatražila Nešićevu smjenu, ali su zatražili od Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) da dostave informacije o tome kako je 2023. godine data saglasnost za njegovo imenovanje na mjesto ministra bezbjednosti, s obzirom na činjenicu da se, kako je saopšteno iz Tužilaštva BiH istraga u tom predmetu protiv Nešića vodi još do 2019. godine.
Podsjećanja radi, Nešić je krajem prošle godine uhapšen po nalogu Tužilaštva BIH u akciji Tunel 2, a sumnjiči se da je u periodu od 2016. do 2020. godine dok je bio na čelu Puteva RS.
Bojana Jolović, tužilac Tužilaštva BiH na ročištu za određivanje pritovra Nešiću rekla je da je svjedok Sanjin Avdić ispričao kako je stupio u kontakt sa Mirkom Pandurevićem, direktorom "Romanija puteva" koji mu je rekao da je dobio tender od dva miliona KM za održavanje puteva i da mu je potreban neko da izvuče deset posto za Nešića.
"Već od 2016. kada Nešić postaje direktor ‘Puteva Srpske’, dobio je (Pandurević) ultimatum da mora da vrati deset posto od vrijednosti isplaćenih radova. Jednostavno mu je rečeno da tako mora biti u ovim poslovima, kasniće mu isplate ako ne bude tako“, kazala je Jolović, pozivajući se na iskaz osumnjičenog Pandurevića.
Izvor: Nezavisne