Uprkos tome što se ovo može činiti kao praktično rješenje, postoji nekoliko razloga zašto sušenje peškira na radijatoru nije dobra ideja, kako u energetskom tako i u zdravstvenom smislu.
Prvo, stavljanje mokrih peškira na radijatore, posebno konvektorske, može značajno otežati distribuciju topline u prostoriji. Konvektorske grijalice rade kruženjem vrućeg vazduha kako bi zagrijale prostor, ali kada su prekrivene peškirom, protok vazduha je ograničen. Ova neučinkovitost znači da radijator mora više raditi kako bi zagrijao prostoriju, što dovodi do povećane potrošnje energije i većih računa za grijanje. Možda se čini kao manji problem, ali vremenom se ta dodatna potrošnja energije može povećati.
Drugo, postoje rizici od požara povezani sa sušenjem peškira na radijatorima, posebno s akumulacijskim grijačima. Ove vrste grijača mogu se pregrijati ako su zaklonjene materijalima poput mokrih peškira, povećavajući rizik od požara. Mokri materijali, naročito ako se ostave na grijalici duže vrijeme, mogu se zapaliti ako radijator postane prevruć. Zbog toga je važno izbjegavati stavljanje bilo čega zapaljivog ili mokrog na ili blizu radijatora, prenosi Avaz.
Osim ekonomskih i sigurnosnih razloga, sušenje peškira na radijatorima takođe može predstavljati zdravstveni rizik. Proces sušenja mokrog platna na vrućem radijatoru može uzrokovati isparavanje vlage, što potencijalno može dovesti do oslobađanja spora gljivica, kao što je aspergillus. Ove spore mogu biti štetne, posebno za osobe s oslabljenim imunološkim sistemom, astmom ili drugim respiratornim stanjima. Toplo, vlažno okruženje potiče rast plijesni i bakterija, što može dovesti do neugodnih mirisa i problema s kvalitetom vazduha u zatvorenom prostoru.
Dakle, koji je najbolji način za sušenje peškira? Daleko sigurnija i učinkovitija opcija je sušenje peškira u dobro prozračenoj prostoriji. Ako sušilica nije dostupna, dobro je otvoriti prozor tokom sušenja kako bi višak vlage izašao. Osim toga, preporučuje se zatvaranje sobnih vrata kako bi se spriječilo širenje vlage po kući, što može dovesti do stvaranja plijesni i vlage negdje drugo.
Pravilnim sušenjem peškira ne samo da poboljšavate energetsku učinkovitost i kvalitet vazduha u svom domu, već osiguravate i sigurnije životno okruženje.
Izvor: Glas Srpske