"Realna sam i zadovoljna planovima koje imamo za naredni period, ali, isto tako, kao i svaki živi čovjek, kad nešto radite, želite da to bude bolje, i mislim da je to i obaveza prema Republici i narodu Srpske", rekla je Cvijanović.
Ona je istakla da je veoma ponosna na institucije Srpske, u kojima svi rade iz "petnih žila" da prave bolje uslove za svoje građane.
Cvijanović je naglasila da je Srpska uspjela da očuva institucije u dramatično teškim i bremenitim vremenima, da očuva njihovu snagu da bi one mogle tom snagom da pomognu onome što jesu potrebe njenih građana.
"Da li može bolje, da li može više? Naravno, želimo da bude bolje, želimo da bude više, i iz tog razloga su i drugi planovi kod nas na stolu, a vezani su za razvoj infrastrukture, socijalne pomoći svima koji su ugroženi", rekla je Cvijanović.
Ona je ocijenila da je dobra saradnja sa Privrednom komorom Republike Srpske jer to vodi ka stvaranju boljih uslova za uspješan poslovni ambijent, što važi i za odnose sa sindikatom, s ciljem da se poboljša status i položaj radnika u Srpskoj.
"To su sve ogromni izazovi. Nikada ni u jednoj zemlji niko nema višak para kojima može da zadovolji sve potrebe nekog društva, ali mislim da smo mi prilično uigrana zajednica u kojoj institucije i građani jedni drugima pružaju puno razumijevanje", navela je srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH.
Prema njenim riječima, institucije ne smiju da budu izolovane, one ne smiju da budu odmaknute od građana.
Ona je za Radio Beograd istakla tijesnu vezu i saradnju Republike Srpske sa Srbijom, ali i drugim zemljama, posebno na planu obrazovanja i zdravstva.
"Što se tiče evropskih integracija, rekla bih da postoji opšta saglasnost u okviru BiH, ali način kako treba da se odvija to kretanje različito vidimo zato što u Republici Srpskoj smatramo da treba da stvari izvršavamo u skladu sa ustavnim obavezama, i da svi nivoi vlasti u skladu sa svojim ustavnim kapacitetom treba da izvršavaju određene obaveze, a svi zajedno da budemo sinhronizovani i povezani u jedan sistem koordinisanosti kojim treba da se postigne zbirni rezultat", pojasnila je Cvijanović.
Ona je ponovila nezadovoljstvo ponašanjem takozvanog političkog Sarajeva, koje misli da samo nivo BiH treba da odredi kako nešto treba da se dešava u BiH.
"Isto tako, moram reći da EU na neki način pravi propuste i često kažu da zbog funkcionalnosti zemlje treba raditi to i to, ne ulazeći u dubinu stvari i ne želeći zapravo da raspetljaju neke čvorove zbog kojih ne možete da se krećete naprijed. Ali, definitivno, evropski put BiH jeste strateško opredjeljenje", potvrdila je Cvijanović.
Ona je ukazala da Republika Srpska ne prihvata da neko ko se kreće ka EU treba da trpi diktat neizabranog stranca, jer je duboko svjesna da i pravila EU zahtijevaju demokratski kapacitet institucija, da se stvari dešavaju na domaćem terenu, a ne kroz intervencije stranaca.
Govoreći o NATO savezu, Cvijanović je navela da saradnja BiH sa NATO nije problem, ali članstvo ne dolazi u obzir, što su zvaničnici Republike Srpske do sada ponovili nebrojeno puta.
Izvor: Srna