Dodik je najavio da će se, kada se vrati obavezama, pokušati da inicira osnivanje fonda, za koji bi sredstva bila nađena od prijatelja Srpske i da ona budu plasirana domaćoj privredi kroz dugoročni period.
"Sredstva iz tog fonda bi bila nepovratna", rekao je Dodik za "Glas Srpske".
On je naveo da je stopa poreza na dobit u FBiH 10, a u Srpskoj osam odsto.
"Oni su po svim ekonomskim obračunima duplo veći od nas. Kako je onda moguće da mi imamo 410 miliona KM dobiti, a oni nekih 520-530 miliona. Ili kako mi, tako manji, imamo veću prosječnu platu od njih?", upitao je Dodik.
Komentarišući podatke da je u FBiH podignuta najniža plata, Dodik je poručio da će se vidjeti kako će to tamo izgledati.
"Mi ćemo vjerovatno zadržati ovih 900 KM za najjednostavnije poslove, ali ćemo neke stvari diferencirati. Sada govorim uslovno, to još nije dogovoreno, ali moguće je da minimalac za srednju stručnu spremu bude 1.000, a za visoku 1.200. I da obavezno bude neoporeziv. Ali, sve to još moramo da vidimo sa svim partnerima", rekao je Dodik.
Osim toga, naveo je Dodik, biće kreiran poseban program.
"Evropa, naime, zagovara stav da država ne može pomagati privredu, i to nameće svima. Zato im firme bježe u SAD gdje država pomaže", ukazao je Dodik.
Govoreći o podršci prijatelja, predsjednik Srpske je naveo da su neki od njih čak malo povukli ručnu početkom prošle godine da bi vidjeli kako će se stvari razvijati, ali da su ti odnosi potpuno rehabilitovani krajem godine.
"Zahvaljujući njihovoj podršci mi smo uspješno završili poslovnu, budžetsku, godinu. Isplatili smo sve naše obaveze i nemamo nikakve dugove. Čak smo bili sposobni da decembarsku penziju isplatimo prije Nove godine. Naša ekonomija bilježi dobit oko 410 miliona KM. To su pretežno privatna preduzeća", naveo je Dodik.
Prema njegovim riječima, plate u privatnom sektoru su veće nego u javnom, a prije samo nekoliko godina bilo je obrnuto.
"Napravili smo analizu nakon one velike hipotekarne krize koja je pogodila cijeli svijet i utvrdili da smo 2014, kada smo izašli iz te situacije, imali domaći proizvod devet milijardi KM, a dug je bio pet milijardi. Danas, 10 godina poslije, povećali smo naše zaduženje na 6,2 milijardi, a domaći proizvod nam je 18 milijardi, što znači da smo na svaku marku zaduženja napravili osam maraka. To govori da smo radili na pravi način, ali to ekonomisti ne primjećuju, njima je poniženje da to uoče. Da, naravno, pomogli su nam prijatelji. A o njima nećemo da govorimo javno, naprosto zato što ima mnogo zlonamjernih. Svi bi tada skočili na njih, i Sarajevo i stranci, a nemaju pojma o čemu se radi. Naučili smo da naše prijatelje ne izlažemo toj vrsti problema", rekao je Dodik.
Osvrćući se na brojne napade zbog toga što je budžet predsjednika Republike 77 miliona KM, predsjednik Srpske je naglasio da je sve u vezi s tim novcem isplanirano, te da 20 miliona KM ide za vrtiće, izgradnju i neke druge korake.
"Cilj je da vrtići budu besplatni, u saradnji Republike i lokalnih zajednica. Djeca su prioritet. Iz tog budžeta se finansiraju i neke operacije u inostranstvu. Naravno, najveći dio posla tu radi Fond solidarnosti, što je svakako jedan od najboljih projekata u istoriji Republike Srpske", istakao je Dodik.
On je rekao da niko ne tvrdi da u Srpskoj nema ljudi koji teško žive.
"Znam ih i ja. I pomažem mnogima. Ali to nije dominanta priča. Nekima ne vrijedi govoriti. Oni stalno govore da sve ne valja. Šta ne valja? Kažu mi da ne mogu upoređivati Srpsku sa drugima. Kako ne mogu? Eto, prije nekoliko dana je pala vlada Austrije. Pala je vlada Francuske, pa NJemačke. Šta mislite da li je to bilo moguće prije pet godina? Izgleda da je naša krivica što imamo političku stabilnost. Samo nam još fale politički potresi. Hijene to jedva čekaju", rekao je Dodik.
Izvor: Srna