Istaknuta je važnost mentalnog zdravlja djece i mladih kao temelja za njihov pravilan razvoj, učenje, socijalne odnose i uspješan život. Nina Đaković je naglasila da se svijest o ovoj temi povećava, ali i da se roditelji i nastavnici danas suočavaju sa brojnim izazovima modernog društva. Kroz praktične primjere i otvorenu diskusiju, roditelji su imali priliku da nauče kako prepoznati rane znakove emocionalnih teškoća kod djece, kako adekvatno reagovati i kada potražiti stručnu pomoć.
Poseban dio predavanja bio je posvećen sve prisutnijem problemu vršnjačkog nasilja. Istaknuto je da ovo nasilje može imati duboke emocionalne posljedice, kako za žrtve, tako i za počinioce, ali i da postoje konkretni koraci za njegovo sprečavanje.
Preventivno djelovanje bilo je u fokusu, sa akcentom na razvijanje empatije kod djece i podsticanje otvorene komunikacije unutar porodice. Nina Đaković je podijelila korisne savjete roditeljima o stvaranju sigurnog okruženja u kojem će djeca moći slobodno dijeliti svoje strahove i probleme. Posebno je naglašena važnost saradnje škole i roditelja u stvaranju sigurnog okruženja za djecu.
Roditelji su aktivno učestvovali u diskusiji, postavljajući pitanja o izazovima mentalnog zdravlja u današnjem vremenu. Razgovaralo se i o uticaju društvenih mreža na djecu, kao i o važnosti podsticanja zdravih životnih navika poput redovnog sna, fizičke aktivnosti i kvalitetno provedenog vremena sa porodicom.
Ovo predavanje je pokazalo visok nivo svijesti roditelja o značaju ovih tema, ali i spremnost da se aktivno uključe u prepoznavanje problema. Organizacija ovakvih aktivnosti od ključnog je značaja za podizanje svijesti o mentalnom zdravlju i rješavanje problema poput vršnjačkog nasilj jer je briga o mentalnom zdravu zajednički prioritet.
Izvor: Bijeljina Danas