Ova jednostavna, ali vrlo funkcionalna obuća, poznata je u mnogim krajevima Balkana, a koristile su je generacije ljudi, naročito u planinskim i ruralnim područjima.
Krplje su se tradicionalno pravile od drveta i drvenih letvica, poznatih kao stres, koji su formirali osnovu obuće, a najčešće su ih nosili ljudi koji su radili na poljima, stočari, pa i lovci. Osnovna svrha krplji bila je da olakšaju kretanje po snježnim i blatom pokrivenim terenima, jer su njihova široka i ravna površina omogućavala ravnomjerno raspoređivanje težine na snijegu, čime se sprečavalo tonuće i klizanje.
Prvenstveno su bile izrađene od drvenih letvica koje su oblikovane u pravougaoni okvir, a na njima su se vezivali kožni ili platneni kaiševi, koji su omogućavali obuvanje i čvrsto držanje na stopalu. Na spoljnim stranama, često su se dodavali metalni ili kožni dijelovi za dodatnu zaštitu, a ponekad su se koristili i šiljci za bolje prijanjanje na ledu ili snijegu.
Iako danas moderni materijali i tehnologije omogućavaju upotrebu drugih vrsta obuće, krplje se i dalje koriste u određenim dijelovima svijeta, posebno u planinskim predjelima gdje zima donosi snažnije snježne padavine i visoke snježne nanose. U tim predjelima, krplje su ne samo funkcionalne, već i kulturni simbol, jer predstavljaju povezanost sa starim običajima i životom u harmoniji sa prirodom.
Danas, krplje često doživljavaju i revivale u okviru turizma, kao atrakcija za turiste koji žele da iskuse život kakav je bio prije modernih tehnologija, ili kao sredstvo za planinarenje u zimskim uslovima.
Dakle, krplje nisu samo obuća – one su dio naše tradicije, otporne i korisne, sa bogatom istorijom i značajem koji se i dalje prenosi s generacije na generaciju.
Izvor: Glas Srpske