Ukoliko Brisel ne razmotri ovaj problem i ne nađe rješenje do 15. januara, blokiraćemo puteve ka Evropi, piše Glas.
Rekao je to za "Glas Srpske" predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS Nikola Grbić pojasnivši da prevoznici traže od Brisela da budu izuzeti iz pravila "90 dana u 180 dana" koje je godinama na snazi i koje stvara ozbiljne probleme prevoznicima.
Grbić kaže da to ograničenje onemogućava normalno poslovanje i direktno ugrožava oko 450.000 prevoznika iz zapadne Evrope, među kojima je i oko 4.000 prevoznika iz BiH.
- Jedan kolega je u Austriji "skinut" sa kamiona, završio je čak i na sudu, ali se nekako uspio izvući bez većih sankcija. Problem je što su nas, kabinsko osoblje, stavili pod isti tretman kao turiste koji ne mogu da provedu više od 90 dana u EU. To je nezamislivo - istakao je Grbić.
Uvjeren je da je ovakav potez Evropa povukla smisleno, jer samo Njemačka potražuje oko 70.000 vozača.
- Na ovaj način nas primoravaju da ne samo vozači napuštaju poslove i idu u evropske zemlje već da cijele kompanije sele svoje poslovanje u neku od članica EU - upozorio je Grbić.
Naglašava da su prije mjesec prevoznici poslali dopis svim domaćim relevantnim institucijama te da traže da im pomognu i zajedno sa Briselom nađu rješenje. U suprotnom, biće spremni na blokadu puteva.
- Čekamo 15. januar, to je rok koji smo ostavili. Ne bude li do tada riješeno ovo pitanje, zaprijetili smo da ćemo blokirati puteve ka EU. Postoji ideja i da naši vozači koji se zateknu toga dana u nekoj od evropskih zemalja blokiraju utovare i istovare, što bi žestoko osjetila ekonomija, ali i dobar dio privrede. Nastao bi kolaps - istakao je Grbić.
Dodaje da su im u ovoj namjeri podršku obećale kolege iz Turske i Moldavije.
Ukoliko dođe do blokade, kaže Grbić, primjena postojećih pravila mogla bi uzrokovati i porast cijena transportnih usluga za 25 odsto, što bi automatski dovelo do lančanog poskupljenja robe i usluga.
Predsjednik Područne privredne komore Doboj Radovan Pazurević rekao je "Glasu" da je privredi u globalu, ali i prevoznicima neophodna sloboda kretanja.
- Svaka barijera niti je demokratska, niti korektna. Onaj ko drži upravljač u svojim rukama radi to iz nekih sebičnih razloga. Migranti i svi ostali koji su pohrlili u Evropu ne bi dolazili da im nisu stvoreni uslovi za to, e sad, kad je to postalo problem, preduzimaju se mjere, a prevoznici su samo kolateralna šteta u toj situaciji. Podržavam napore prevoznika da se izbore i nađu rješenje, ali smatram da to mora biti dijalog za pregovaračkim stolom, bez blokada, jer bi svaka blokada opet išla na štetu privredi - istakao je Pazurević.
PRESUDA
Prevoznici se nadaju pozitivnom ishodu sastanka lidera zapadnog Balkana sa rukovodstvom EU koji je zakazan za 15. januar iduće godine.
Nadu im uliva presuda Saveznog suda za upravu, azil i migracije u Salcburgu, koji je nedavno presudio u korist jednog vozača iz BiH.
Ova presuda daje nadu vozačima da će biti tretirani kao aktivni učesnici u transportu, a ne kao turisti.
Izvor: Glas Srpske