Rajićeva je kao negativne pokazatelje iz prakse, na koje ukazuju i izvještaji, navela to da nisu sva djeca sa smetnjama u razvoju obuhvaćena sistemom predškolskog obrazovanja, osnovnog i srednjeg, kao i da prilikom upisa u srednju školu nemaju mogućnost da biraju širi krug zanimanja koja odgovaraju njihovim interesovanjima i potrebama.
"Isto tako predškolski i programi za osnovne škole nisu prilagođeni djeci sa smetnjama u razvoju koja su bez prilagođenih udžbenika", rekla je Rajićeva novinarima u Doboju, gdje prisustvuje okruglom stolu "Pravo na obrazovanje dece sa smetnjama u razvoju".
Prema njenim riječima, nisu svi u mogućnosti da ostvare pravo na predškolsko obrazovanje, ne mogu svi da se upišu, nemaju svi adekvatnu podršku, niti pomoć u vidu asistenta.
Ona je navela da je kao jedan od zaključaka posebnog izvještaja ombudsmana za djecu uvrštena potreba da se riješi radnopravni status asistenata.
Zamjenik ombudsmana za djecu Republike Srpske Jovanka Vuković podsjetila je da je sistemski riješeno da pravo na asistenta imaju djeca u osnovnim školama, dodatnog vaspitača u predškolstvu, dok on nije predviđen u srednjoj školi.
Ona kaže da je informisana da je Vlada Republike Srpske obezbijedila sredstva za angažovanje 511 asistenata za školsku 2024/25. godinu i za prvo polugodište u 2026. godini, što je povećanje za oko stotinu asistenata u odnosu na prethodnu školski godinu.
"To je za djecu koja imaju adekvatan nalaz, ocjenu i mišljenje od prvostepene komisije", izjavila je Vukovićeva.
Ona je ukazala na evidentno povećanje broja djece sa smetnjama u razvoju, onih kojima je potreban asistent i prilagođen nastavno-naučni program, kao i na problem nepostojanja ujednačene baze podataka na nivou lokalne zajednice i Republike Srpske i upozorila da se podaci uzimaju segmentarno.
Direktor dobojske Osnovne škole "Vuk Stefanović Karadžić" LJubiša Blagojević kaže da je rukovodstvo ove ustanove maksimalno angažovano da se učenicima sa smetnjama u razvoju omogući kvalitetna nastava i jednaki uslovi za obrazovanje.
Okrugli sto o temi "Pravo na obrazovanje djece sa smetnjama u razvoju" održan je u dobojskoj Gimnaziji "Jovan Dučić", čiji je direktor Tijana Vasiljević Stokić ukazala koliko je bitan prelaz iz osnovne u srednju školu s ciljem da se omogući što kvalitetnije obrazovanje u skladu sa mogućnostima učenika sa smetnjama u razvoju.
Izvor: Srna