Zahtjev za izuzeće je podnesen zbog sumnje u nepristrasnost, a advokat Jadranka Ivanović, između ostalogm je istakla da je u ovom slučaju razdvajanjem postupka protiv Saše Marković koji je priznao krivicu svjesno prekršen Pravilnik o automatskom upravljanju predmetima u sudovima.
- Smatram da je sudsko vijeće pristrasno i da oni koju su presudili da je Marković uzeo novac od Zeljkovića, ne mogu presuditi da Zeljković nije uzeo novac - rekla je Ivanovićeva i dodala da se pita se zašto Marković nije suđen od strane sudije pojedinca.
Osim Zeljkovića i Markovića koji je osuđen na osnovu priznanja krivice, u predmetu „Korona ugovori“ su optuženi i direktor firme “Prokontrol” Slavko Bojić, direktor firme “Promeding” Dragan Dubravac, te bivši direktor banjalučke firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić. Optužnica ih tereti da su u vrijeme pandemije virus korona počinili zloupotrebe pri nabavci medicinske i zaštitne opreme te oštetili budžet Srpske za više od 1,3 miliona KM.
Prema navodima optužnice, koja broji pet tačaka, Zeljkovića terete da je kršio procedure javnih nabavki, te sproveo pregovarački postupak bez objave obavještenja za nabavku zaštitnih maski, medicinskih odijela i termalnih kamera od nekvalifikovanih ponuđača po cijenama višestruko većim od nabavnih.
Tako su, kako se između ostalog, navodi u optužnici maske Institutu isporučivane po cijeni višoj za 1.553,49 odsto u odnosu na nabavnu, a medicinska zaštitna odijela po cijeni višoj za 351,38 odsto. Termalne kamere su Institutu naplaćivanje po cijeni višoj za 198,30 odsto u odnosu na nabavne.
Na taj način za sebe i druga osumnjičena lica pribavio je imovinsku korist na štetu budžeta Republike Srpske u iznosu većem od milion i 300 hiljada konvertibilnih maraka.
Bojića terete za krivična djela zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, Crljića za zloupotrebu službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, Markovića za davanje mita, a Dubravca zbog produženog krivičnog djela zloupotreba u postupku javne nabavke.
Izvor: Glas Srpske