"Veliki broj žrtava rodno zasnovanog nasilja, uključujući i seksualno nasilje i silovanje, iako formalno-pravno ima pristup i pravo na zdravstvenu zaštitu, nije u mogućnosti da to pravo koristi jer nisu zdravstveno osigurane", saopšteno je iz "Lare".
U saopštenju se navodi da se stanje prilično razlikuje u lokalnim zajednicama i da postoji neujednačenost u postupanju kada su ovi slučajevi u pitanju, što dodatno ukazuje na potrebu da zakonom bude definisan tačan pristup ovim pravima za ove kategorije.
U saopštenju se ističe da su kao prvi korak održani sastanci sa predstavnicima centara za socijalni rad i domova zdravlja u Bijeljini, Modriči i Brčkom, na kojima je mapirano trenutno stanje i načini ostvarivanja prava na zdravstvenu i socijalnu zaštitu za žrtve nasilja u porodici i seksualnog nasilja.
Iz Fondacije "Lara" napominju da zdravstveni sektor ima specifičnu i kompleksnu ulogu u prevenciji i borbi protiv rodno zasnovanog nasilja.
"Zdravstveni radnici često su prvi kojima se preživjele žrtve nasilja obraćaju za pomoć, ali i među prvima koji su u prilici da prepoznaju simptome nasilja kada osobe o tome nisu spremne javno da govore", naglašava se u saopštenju.
Izvor: Srna