Pomenutom nagodbom je predviđeno da Marković bude osuđen na 10 mjeseci zatvora, te da mu se oduzme imovinska korist stečena krivičnim djelom od 578.780 KM, prenosi Glas.
Prema sporazumu od tog iznosa 250.000 KM odnosi se na sredstva koja su Markoviću već blokirana odlukom Suda BiH, dok će preostali iznos morati naknadno uplatiti u budžet. Marković je optužen za davanje mita bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske (IJZ RS) Branislavu Zeljkoviću tokom realizacije ugovora o nabavci zaštitnih medicinskih odijela za IJZ RS.
Marković je ranije izjavio da je Zeljkoviću davao devet KM mita za svako zaštitno odijelo koje njegova firma isporučila Institutu, te da mu je dao 250.000 KM mita.
Tokom današnjeg ročišta republički tužilac Sanja Tadić - Stojisavljević istakla je da smatra da je kazna dogovorena u sporazumu adekvatna i da će uticati na optuženog i druge da ne čine ovakva i druga krivična djela.
- Marković je od početka sarađivao sa tužilaštvom, pokazao iskreno kajanje i priznao krivično djelo. Svjedočio je na sedam ročišta i više od 20 časova i pored svih pritisaka je vjerodostojno opisao sve nezakonite radnje u kojima je učestvovao sa Zeljkovićem koji je bio odgovoran za efikasno i racionalno trošenje javnih sredstava - rekla je Tadić - Stojisavljević.
Prema njenim riječima Marković i njegova odbrana ni u jednom momentu zbog priznanja nisu tražili povoljniji položaj niti uticali na to kako će biti osuđen.
- Priznanjem i opisivanjem svih radnji pomogao je tužilaštvu u rasvjetljavanju krivičnih djela. Tužilaštvo je svjesno činjenica da su privrednici suočeni sa time da moraju da daju novac da bi dobili posao. Međutim nije ista uloga takvih ljudi u činjenju krivičnog djela i službenih lica koji zloupotrijebe položaj radi imovinske koristi i nezakonito troše novac svih građana - rekla je tužilac.
Istakla je da je prilikom dogovora kazni u sporazumu tužilaštvo imalo u vidu sve što je rekao, priznanje optuženog, pristanak da vrati nelegalno stečenu korist kao i to da je neosuđivan.
Naglasila je da je tužilaštvo odlučno u borbi protiv korporativnih krivičnih djela te da su osuđujuće presude najbolja prevencija koja će uticati na sve da ne čine ovakva krivična djela. Marković je istakao da se iskreno kaje za ono što je uradio i da mu je drago da je njegovo svjedočenje doprinijelo zadovoljenju pravde.
- Drago mi je da je pravda zadovoljena. Zeljković mi je uzeo veći dio novca.Pristajem da vratim imovinsku korist i dio novca je već zaplijenjen - rekao je Marković.
Osim Zeljkovića i Markovića, u predmetu „Korona ugovori“ su optuženi i direktor firme “Prokontrol” Slavko Bojić, direktor firme “Promeding” Dragan Dubravac, te bivši direktor banjalučke firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić.
Optužnica ih tereti da su u vrijeme pandemije virus korona počinili zloupotrebe pri nabavci medicinske i zaštitne opreme te oštetili budžet Srpske za više od 1,3 miliona KM.
Optužnica Zeljkovića tereti da je nabavkom medicinske opreme po višestruko većim cijenama od nabavnih koje je provodio po prethodnom dogovoru sa drugim osumnjičenim osobama sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznosu od najmanje 335.000 KM, a Saši Markoviću i „Travel for fan“ 578.780 KM, te Slavku Bojiću i “Prokontrol” iznos od 241.562,50 KM i Saniju Crljiću i „Sineks laboratoriji“ 28.700 KM
Izvor: Glas Srpske