Ćorić je najavio saradnju u oblasti metalske industrije ali istakao i obućarsku industriju jer je kompanija "Sportek", koja zapošljava oko 2.500 ljudi u italijanskom vlasništvu.
"Italija je veoma dobar ulagač u Republiku Srpsku tako da u metalskoj industriji ima veliki broj preduzeća u italijanskom vlasništvu u Mrkonjić Gradu, Gradišci, Laktašima, Derventi, Čelincu", rekao je Ćorić novinarima u Banjaluci gdje je održan susret privrednika Srpske i Italije.
On je naglasio i da je Srpska ušla u projekat osnivanja tehnološkog centra u vezi sa poljoprivredom, odnosno povrtarskom proizvodnjom.
"Aplikacija je u toku i nadamo se da će naš Poljoprivredni fakultet dobiti taj centar, a vrijednost projekta koji će trajati tri godine je milion KM", rekao je Ćorić.
Predsjednik Privredne komore Ravene Mateo Leone rekao je da je današnja inicijativa nastavak saradnje koja je započeta u aprilu u ovom italijanskom gradu.
Leone je naglasio da su u toku razgovori o otvaranju tehnološkog parka u Republici Srpskoj, koji bi bio demonstrativni centar.
On je dodao da se to radi u saradnji sa najvećim poljoprivrednim sajmom u Evropi, koji se održava u Riminiju i sa Vladom Italije, a vrijednost je između 900.000 i milion evra.
Zdravko Cvijetić iz firme "Mašinska prterada metala" Srbac rekao je da ova firma postoji 42 godine i bavi se proizvodnjom polica, metalnih konstrukcija.
"Za italijansko tržište radili smo nekoliko stvari, među njima i namještaj od kovanog gvožđa. Izvozimo 40 odsto proizvoda, firma raste 20 odsto godišnje i planiramo da unaprijedimo saradnju sa Italijom", rekao je Cvijetić.
Izvor: Srna