Naime, fondovi zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta u novembru prošle godine podnijeli su zajedničku inicijativu kojom traže ukidanje ili smanjenje PDV-a na lijekove i medicinska sredstva, odnosno na namjensko usmjeravanje sredstava od indirektnih poreza po osnovu naplaćenog PDV-a za medikamente, na račune fondova, a sve s ciljem finansiranja zdravstvene zaštite osiguranika.
Ideju je podržao Savjet ministara BiH i to 1. februara ove godine, kada je na sjednici i razmatrana pomenuta inicijativa. Iz Savjeta ministara BiH tada su rekli da će dokument uputiti UO UIO BiH da bi razmotrili sprovodivost ukidanja ili smanjenja PDV-a na lijekove. Deset mjeseci kasnije stav UO UIO i dalje je nepoznat, budući da se članovi odbora, prema saznanjima "Glasa" nisu sastajali od januara ove godine.
Takođe, prema nezvaničnim informacijama sjednica UO UIO očekuje se uskoro, a o terminu zasjedanja se dogovaraju ministri finansija.
Iz Kancelarije predsjedavajućeg UO UIO BiH kratko su rekli da će sve inicijative kada je riječ o izmjenama Zakona o PDV-u biti na stolu na idućoj sjednici.
- Sve inicijative za izmjene i dopune Zakona o PDV-u koje su dostavljene Upravnom odboru, a za koje su pripremljena mišljenja UIO biće uvrštene na dnevni red prve naredne sjednice - potvrdili su "Glasu" u Kancelariji predsjedavajućeg UO UIO.
Za fondove zdravstvenih osiguranja u BiH, koji već predugo čekaju zeleno svjetlo i željne izmjene zakonskih rješenja, ukidanje ili povrat poreza na dodatnu vrijednost predstavljali bi značajno finansijsko rasterećenje čime bi automatski građanima Srpske, FBiH i Brčko distrikta bila osigurana još bolja i dostupnija zdravstvena zaštita.
U zajedničkoj inicijativi fondova navedeno je da je BiH jedina zemlja u regionu koja ima jedinstvenu stopu PDV-a na lijekove i medicinska sredstva u iznosu od 17 odsto, za razliku od Hrvatske i Sjeverne Makedonije, gdje je poreska stopa na lijekove pet odsto, u Sloveniji je to 9,5 odsto, a u Srbiji deset.
Da je plaćanje PDV-a veliko opterećenje za fondove svjedoči podatak da je u zdravstvenom sistemu Srpske u 2022. godini za PDV izdvojeno više od 100 miliona KM, što je gotovo pa jednako dvogodišnjim troškovima lijekova koji se izdaju na recept. Troškovi po osnovu PDV-a u zdravstvenom ustanovama FBiH u 2022. iznosili su više od 164 miliona KM, dok je Fond zdravstvenog osiguranja Brčko distrikta samo za lijekove na recept u posmatranoj godini imao trošak PDV-a težak oko dva miliona KM.
Prema Zakonu o porezu na dodatnu vrijednost BiH fondovi zdravstvenih osiguranja i zdravstvene ustanove su izuzeti od plaćanja PDV-a na medicinske usluge i usluge pružanja zdravstvene zaštite, ali imaju obavezu da plaćaju PDV na lijekove, medicinska sredstva i opremu koja se nabavlja s ciljem liječenja građana.
DONACIJE
Poslanik Predstavničkog doma Parlamenta BiH Saša Magazinović nedavno je pokrenuo i inicijativu za ukidanje PDV-a na donirane lijekove, a pojedini smatraju da takav prijedloga za izmjenu PDV-ne može imati značajan efekat. To se donekle pokazalo i na slučaju ukidanja PDV-a na doniranu hranu.
U odgovoru UIO BiH na pitanje delegata u Domu naroda Parlamenta BiH Nikole Špirića koliko je u novčanom iznosu donirano hrane bez naplate PDV-a, navedeno je da su obveznici-donatori u periodu od septembra 2023. do sredine maja ove godine iskazali 119.164 KM kao donaciju na koje nije obračunat izlazni PDV.
Izvor: Glas Srpske