Goran Maričić: Fiskalizovano više od 60 odsto obveznika

U toku je fiskalizacija prve grupe obveznika nove fiskalizacije, te je do sada završena za više od 60 odsto obveznika, rekao je u intervjuu za “Glas Srpske” direktor Poreske uprave RS Goran Maričić.

REPUBLIKA SRPSKA

- U okviru prve grupe obveznika za novu fiskalizaciju, koja je u toku, trebalo bi biti fiskalizovano oko 27.000 fiskalnih kasa, koje će sa dosadašnje preći na novu fiskalizaciju, te je od ukupnog broja do sada fiskalizovano 16.454 kasa - istakao je Maričić.

GLAS: Kako teče proces implementacije nove fiskalizacije, koji ste  započeli u ovoj godini?

MARIČIĆ: Za sprovođenje fiskalizacije na terenu zadužen je operater fiskalnog sistema, čije je postojanje propisano članom 8. novog Zakona o fiskalizaciji. Inače, prvoj grupi obveznika fiskalizacije pripadaju dosadašnji obveznici fiskalizacije koji su bili dužni da registruju svaki pojedinačni promet robe i usluga preko postojećih fiskalnih kasa. Krajnji rok za fiskalizaciju prve grupe obveznika ističe 17. decembra 2024. godine, te je Poreska uprava RS iz tog razloga već nekoliko puta apelovala i sada apeluje na sve obveznike da ne čekaju zadnji dan da bi se fiskalizovali i upozoravamo da će oni koji se ne fiskalizuju do krajnjeg roka biti sankcionisani u skladu sa Zakonom o fiskalizaciji.

GLAS: Kada je predviđeno da se započne sa fiskalizacijom druge grupe obveznika nove fiskalizacije i ko je u toj grupi?

MARIČIĆ: Izmjenama Pravilnika o dinamici fiskalizacije pomjeren je rok za objavu javnog poziva za inicijalnu fiskalizaciju druge grupe obveznika za četiri mjeseca, odnosno do 29. januara 2025. godine. O datumu objave javnog poziva, kao i rokovima koji će biti definisani u njemu, obveznici fiskalizacije će biti obaviješteni na vrijeme putem medija, internet stranice Poreske uprave, ali i putem zvaničnih naloga Poreske uprave Srpske na društvenim mrežama.

GLAS: Poreska uprava RS već godinama unazad zadržava stabilan trend rasta naplate javnih prihoda. Koliko je ove godine prikupljeno javnih prihoda?

MARIČIĆ: U prva tri kvartala ove godine na račun javnih prihoda prikupljeno je 3,026 milijardi maraka, što je za oko 350 miliona KM ili 13 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine, odnosno za 703,5 miliona KM ili 30 odsto više nego u prva tri kvartala 2022. godine. Ovo je prvi put od osnivanja Poreske uprave i uopšte naplate direktnih poreza u Republici Srpskoj da za tri kvartala bude prikupljeno više od tri milijarde maraka javnih prihoda. To je pokazatelj da su nastavljena pozitivna kretanja ukupnog poslovnog ambijenta, ali i da Poreska uprava pravovremeno sprovodi aktivnosti na kontroli i redovnoj naplati prihoda. Kada tome dodamo naplatu u oktobru ove godine, dolazimo do podatka da je za deset mjeseci ove godine na račun javnih prihoda  prikupljeno 3,352 milijardi maraka, što je za oko 392 miliona KM ili 13 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine. Povećanje naplate u ovoj godini nastavljeno je u svim grupama javnih prihoda.

GLAS: Kakvi su efekti poreskih kontrola ove godine?

MARIČIĆ: Poreska uprava je za devet mjeseci ove godine izvršila 3.456 redovnih terenskih i kancelarijskih kontrola i rješenjima naložila plaćanje 25,1 milion KM novoutvrđenih obaveza sa obračunatim kamatama, te su zbog utvrđenih nepravilnosti izdata i 262 prekršajna naloga na ukupan iznos kazne od 907.465 KM. Pored toga, inspektori Poreske uprave su u istom periodu izvršili ukupno 2.913 kontrola evidentiranja prometa preko fiskalnih kasa, te su zbog utvrđenih nepravilnosti izdali 999  prekršajnih naloga na ukupan iznos kazne od 4,07 maraka. Izvršeno je i 270 kontrola prijavljivanja radnika, te je zbog utvrđenih nepravilnosti izdat 101 prekršajni nalog na iznos kazne od 380.000 KM. Što se tiče razotkrivenih krivičnih djela, inspektori Odjeljenja za istrage i obavještajne poslove Poreske uprave RS su za tri kvartala ove godine nadležnim tužilaštvima dostavili 34 izvještaja protiv poreskih obveznika zbog postojanja osnova sumnje da su činjenjem krivičnih djela oštetila budžet RS u iznosu od oko 8,1 milion maraka. U tom periodu, inspektori su najviše izvještaja podnijeli zbog utaje poreza i doprinosa. I u narednom periodu ćemo intenzivirati aktivnosti na razotkrivanju krivičnih djela kojima se nanosi šteta po budžet Republike Srpske.

Porijeklo imovine

GLAS: U Poreskoj upravi Srpske od prošle godine počeo je sa radom Sektor za utvrđivanje porijekla imovine i posebnog poreza na imovinu. Do kakvih je informacija do sada došao taj sektor i kako uopšte funkcioniše taj postupak?

MARIČIĆ: Obradili smo podatke o imovini i prihodima za više od 790.000 fizičkih lica, te je od tog broja u fazi analize rizika identifikovano 1.450 fizičkih lica za koje je utvrđeno da su u najviše tri uzastopne kalendarske godine, imala uvećanje vrijednosti imovine za više od 300.000 KM. Od ukupnog broja identifikovanih fizičkih lica kod kojih je utvrđen ovaj nesrazmjer, a u skladu sa planom pokretanja prethodnog postupka, izdato je 20 naloga za sprovođenje prethodnog postupka. Naglašavam da se Zakon o utvrđivanju porijekla imovine i posebnog poreza na imovinu odnosi jednako na sve građane, a Poreska uprava nema selektivan pristup u primjeni ovog zakona, već vrši sistemsko prikupljanje podataka o imovini svih građana Republike Srpske.

Vedro
  • 10:00

    Vedro
    7°C
  • 13:00

    Umjereno oblačno
    8°C
  • 16:00

    Umjereno oblačno
    7°C
Vedro

★ BDBOX oglasi SVI OGLASI